Baş Ağrısına İyi Gelen Yoga Hareketleri

Günlük hayatın koşturmacası, yoğun ve stresli iş hayatı, hava kirliliği, aşırı çalışma, uykusuzluk gibi sebepler bir çok insanda ufak ya da büyük şiddette baş ağrısına sebep oluyor. Hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorun olan baş ağrısı beyin tümörü gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabiliyor.

Baş ağrısını geçirmek için ağrı kesici kullanımı da bir çözüm değil ki ilaç almaktan hoşlanmayan biri iseniz işler daha da zorlaşıyor. Yoga ile ilaç kullanmadan baş ağrılarınızı azaltmanız ya da geçirmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken biraz vaktinizi ayırmanız ve odaklanmanız. Bu yoga hareketleri sadece baş ağrılarınızı geçirmek ile kalmayacak sizi rahatlatacak, gevşetecek ve enerjinizi de yükseltecek.

1 . Boynunuzu Rahatlatın

Rahat ve uygun bir pozisyonda yere oturun. Önce sağl elinizle baş bölgenizi fotograftaki gibi tutun ve aynı yönde uzatarak eğin. Bu esnada sol eliniz yere paralen bir şekilde dursun. 5-6 kez derin nefes alarak bırakın. Daha sonrasında hareketi diğer tarafa da aynı şekilde uygulayın.

boyun ağrısı egzersizleri

2 . Sırtınızı Rahatlatın

Ellerinizden dirseklerinize kadar olan kısmı yere paralel uzatırken, kalçanızı ise görseldeki gibi yukarıya kaldırın. Sırtınız ve bacaklarınız dümdüz bir şekilde olsun ve sırtınızı gerebildiğiniz kadar germeye ve gerildiğini hissetmeye çalışın. Bir kaç dakika bu pozisyonda bekleyin. Bu pozisyon kan dolaşımınızı düzenleyecek ve sırtınızı rahatlatacak.

boyun ağrısı nasıl önlenir

3 . Omuzlarınızı Rahatlatın

Dizleriniz omuz genişliğinde açık olacak şekilde dizlerinizin üzerine çökün ve ellerinizi arkanızda birleştirerek yukarıya doğru kaldırmaya başlayın.  Bu pozisyona geçerken bir yandan da öne doğru eğilin ve başınızı yere koyun. Başınızı yere koyduğunuzda ellerinizi de ileri gitmeye çalışın. Bu pozisyonda 5-6 kez derin nefes alarak kalmalısınız. Eğer bu pozisyonu yapmakta zorlanıyorsanız, ilk oturma pozisyonunda kalarak da uygulayabilirsiniz.

Grounded-Tipover-Tuck duruşu

4 . Göğüs Kafesini Rahatlatın

Yoga hareketlerinin içerisinde bu pozisyon özellikle boynunuzun arka tarafını ve göğüs kafesinizi rahatlatmak için harika bir harekettir. Öncelikle dizlerinizin üzerine çökün ve rahat bir oturuş pozisyonunda oturun. Ellerinizi arkanıza uzatarak paralel bir şekilde yere koyun. Başınızı ise arkaya doğru uzatın ve göğüs kafesinizi geriye doğru uzatmaya çalışarak esnetin. Bu pozisyonda da 5-6 kez derin derin nefes alıp verin. Eğer kendinizi rahat hissetmenizi sağlıyorsa daha da uzun kalabilirsiniz.

Seated-Heart-Opener (1)

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bu yoga hareketleri ile sadece baş ağrınızı azaltmayacak, aynı zamanda dingin ve sakinleşmiş bir vücut ve zihne de sahip olacaksınız. Eğer sıkça baş ağrısı yaşayan biriyseniz bu 4 yoga hareketini mutlaka denemenizi öneririniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir