Baş Ağrısı İçin 8 Doğal Yöntem

Sık sık baş ağrısı yaşıyor, yaşadığınız ağrılar günlük hayatınızı olumsuz olarak etkiliyorsa ve her başınız ağrıdığında ilaç kullanmak istemiyorsanız ağrılarınızı dindirmek için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. İşte hayat kalitenizi düşüren, gün içinde sizi mutsuz ve huzursuz eden baş ağrılarını geçirmek için doğal yöntemler.

bas-agrisi-icin-dogal-yontemler1 . Karanlık Ortamda Uyuyun

Karanlık ve sessiz bir ortam baş ağrınızın azalmasına ve ertesi güne de ağrısız uyanmanıza yardımcı olur. Uyuduğunuz odada telefonunuz da dahil hiçbir cihazın olmamasına ve kesinlikle ışık olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir oda olmalı. Karanlıkta uyumak melatonin hormonu salgılamanıza ve ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

2 . Su İçin

Vücudun susuz kalması da kimi zaman baş ağrısına sebep olabilir. Baş ağrısı hissetmeye başladığınız an su tüketiminizi artırabilir ya da olası baş ağrılarının önüne geçmek için günde minimum 8 bardak su içebilirsiniz.

3 . Lavanta Yağı Kullanın

Lavanta yağının kokusunun baş ağrılarını ve migreni önleyici ve azaltıcı etkisi bulunur. Kaynamış 2 bardak suya 2 damla lavanta yağı  ekleyip buharını çektiğinizde baş ağrınız azalacaktır. Sadece lavanta yağı değil lavanta koklayarak, bulunduğunuz odaya ya da yastığınızın altına lavanta koyarak baş ağrınızın önüne geçebilirsiniz.

bas-agrisi-icin-dogal-yontemler4 . Keten Tohumunu Deneyin

Keten tohumu içerdiği Omega 3 sayesinde baş ağrılarının önüne geçebilir. Gün içerisinde belirli miktarda keten tohumu tüketebilirsiniz.

5 . Duruş Bozukluğunu Kontrol Edin

Kimi zaman duruş bozuklukları da baş ağrısına sebep olabilir. Boyun ve omuzlardaki gerilmeler baş bölgesini de etkileyerek ağrılara sebep olabilir. Bu ağrıların önüne geçebilmek için omuz ve boyun egzersizleri yapabilirsiniz. Ayrıca duruş bozukluğunuzun önüne geçmek de ağrılarınızı azaltacaktır.

6 . Sıcak Duş Alın

Sıcak duş vücudunuzdaki kasları gevşeterek vücudunuzdaki ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

7 . Kedi Otu Bitkisinden Faydalanın

Kedi otu bitkisi sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Baş ağrısı için de etkili olan kedi otu bitkisi, uykusuzluğa, huzursuzluğa da iyi gelir. 1 bardak kaynar suyun içerisine 6-8 gr ince kıyılmış kök ve sap kedi otu ekleyin ve 10 dakika boyunca demleyin.

8 . Alnınıza Buz Koyun

Baş ağrınız olduğunda alın bölgenize uygulayacağınız soğuk kompres de ağrınızı dindirebilir. Buz ya da soğuk bir havluyu alın bölgenize tutarak bir süre bekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir