Balkabağının Faydaları

balkabaginin-faydalari-nelerdirKış ayları dendi mi akla ilk gelen meyvelerden biri olan balkabağı son yıllarda kullanım alanı açısından da oldukça yaygınlaştı. Tatlıdan çorbaya, kahveden pastaya, köfteden pilava hemen her şeyde kullanılmaya başlayan balkabağı lezzetinin yanında oldukça da faydalı. Cucurbitaceae bitki ailesinin dört çeşidinden birine ait olan balkabağının 100 gramı ortalama 45 kcal enerji içeriyor. Temel besin değerlerini ise  lutein ile alfa ve beta karoten oluşturuyor.

İşte kış aylarının vazgeçilmesi balkabağının faydaları;

1 . Balkabağı çok yüksek miktarda beta karoten içerir. Beta keroten ise çok güçlü bir anioksidan olmakla birlikte, cildin ve tüm vücut dokusunun kendini onarmasını ve yenilemesini sağlar.

balkabaginin-faydalari-nelerdir

2 . İçerdiği beta karoten sayesinde ayrıca kansere karşı da oldukça güçlü bir koruyucudur. Başta bağırsak kanseri olmak üzere hemen her kanser çeşidinin vücutta oluşmasına izin vermez. Kansere karşı vücudun daha dirençli ve güçlü olmasını sağlar. Ayrıca içerdiği C vitamini sayesinde de  ağız ve akciğer kanserini engelleyebilir.

3 . Balkabağı çok az miktarda yağ içerir ve neredeyse hiç kolestrol içermez, bu da kalp sağlığı için oldukça önemli bir detaydır. Lif oranı yüksektir, iyi bir C vitamini kaynağıdır.

4 . Balkabağının faydalarından bir diğeri ise zayıflamaya olan katkısı. Yine düşük yap oranı, düşük kalorisi ve içerdiği lif miktarı sayesinde zayıflamaya yardımcı olur. Sindirim sistemini hızlandırır, metabolizmayı çalıştırır ve bağırsak hareketlerini artırır. Balkabağını diyet listenize hiç düşünmeden ekleyebilirsiniz.

5 . Balkabağı omurganın mineral oranını artırır bu sayede kemik sağlığını korur kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda içerdiği magnezyum sayesinde de eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskini minimuma indirir.

6 . Kandaki glikoz seviyesini ve insülin miktarını azaltır, bu yüzden diyabet hastaları için sağlıklı bir meyvedir.

balkabaginin-faydalari-nelerdir

7 . İçerdiği beta karoten ve lutein sayesinde göz hastalıklarını önler, göz sağlığını destekler, gözde oluşabilecek rahatsızlıkları engeller. A vitamini sayesinde görüş kalitesini artırır, katarakt hastalığını önler.

8 . Yüksek oranda içerdiği lif sayesinde balkabağı kolon sağlığı için de oldukça önemlidir. Bağırsak hareketlerini artırır, kabızlığı önler, toksinlerin atılmasını sağlar.

9 . Demir bakımından da oldukça güçlü olan balkabağı doğurganlığı artırır. Ayrıca gebelik sürecindeki kadınlarda, süt salgılayan hormonların düzenli olarak salgılanmasını sağlar.

10 . Cildi tazeler, kırışıklıklara karşı korur ve yaşlanmayı geciktirir.

11 . Balkabağının özellikle çekirdekleri triptofan içerir ve bu da rahatlamayı, gevşemeyi ve stresi atmayı sağlar. Uykusuzluk problemi çekenler için bire bir olan balkabağı sayesinde uyku kaliteniz artar, daha rahat bir uyku uyursunuz.

1 bardak balkabağında;

A vitamini – 12230 IU
C vitamini – 11.5 mg
K vitamini – 2.0
Folat – 22 mcg
Potasyum – 364 mg
Fosfor – 74 mg
Magnezyum – 22 mg
Kalsiyum – 37 mg
Sodyum – 2 mg
Demir – 1.40 mg bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir