Balık Yağı Zayıflatır mı?

Genelde yağ oranı yüksek uskumru, ton balığı, somon, mersin balığı, kefal gibi balıklardan elde edilen balık yağı, en yaygın besin takvilerinden biri. Beyin fonksiyonlarını sağlıklı tutan, kalp sağlığını koruyan ve tansiyonu düşürmeye yarayan balık yağı ayrıca kilo kontrolü amacı ile de birçok insan tarafından tüketilmekte. Kimi insanlar balık yağının kilo aldırdığını söylerken kimileri de zayıflamaya yardımcı olduğu konusunda hemfikir. Peki balık yağı zayıflatır mı?

Balık Yağı Zayıflatır mı?

Yapılan bazı araştırmalar, obeziteye sahip kişilerin düzenli olarak balık yağı tükettiklerinde obezite problemlerini yenebildiğini ve zaman içerisinde kilo verdiklerini gösteriyor. Balık yağının kilo üzerindeki etkileri ise şu şekilde ;

balik-yagi-zayiflatir-mi

  • Balık yağının kilo vermeye katkılarından en önemlisi iştahı kapaması ve tokluk sağlaması. Balık yağının insanların açlık duygusunu gidererek daha az yemek yemelerine yardımcı olduğu söyleniyor.
  • Balık yağının kilo vermeye etkilerinden bir diğer ide metabolizmayı hızlandırması. Bir çok araştırma balık yağının metabolizmayı hızlandırdığını ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylüyor. Metabolizma ne kadar hızlıysa kilo verme hızınız da o derece artacağı için balık yağı bu konuda yardımcı bir takviye olabilir.
  • Balık yağı kan şekerini dengelediği için anlık tatlı krizlerinin önüne geçerek ekstra kalori almayı önlüyor.
  • Düzenli egzersiz yapan kişiler balık yağı tükettiklerinde vücutlarında bulunan yağ oranının da zamanla azaldığı gözleniyor. Balık yağı egzersiz esnasında enerji olarak karbonhidrat yerine yağ yakmayı sağlıyor. Ayrıca yağ yakarken kas yapmaya da yardımcı oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir