Balığın 6 Faydası

Derya kuzusu balığı sevmeyen azdır. Tadıyla çeşidiyle, rokası soğanıyla balık birçok sofranın vazgeçilmezlerinden biri. Tadı güzel olduğu kadar faydaları da bir o kadar fazla. Balığın faydaları;

Balık Yemenin Faydaları

1 . Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mevsiminde tüketilen balık bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. İçerdiği sağlıklı yağ asitleri bağışıklığı güçlendirerek vücudu grip ve enfeksiyonlara karşı korur. Bu yüzden uzmanlar haftada 2 kez düzenli olarak balık tüketmeyi önerirler.

2 . Omega 3 Kaynağıdır

Balık çok güçlü bir Omega 3 kaynağıdır. Doymamış yağ asitleri denilen omega 3 yağ asitleri, vücudun üretemediği ve genelde en fazla balıkta bulunan bir yağ türüdür. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olmasının yanında, beyin fonksiyonlarını geliştirir, cilt ve göz sağlığını korur. Somon, uskumru, sardalye ve ton balığı gibi balık türlerinden omega 3 alınabilir.

3 . Kalp Sağlığını Korur

Balık kalp sağlığı için en önemli besinlerden birisi . İçerdiği omega 3 kötü kolesterolü (LDL) düşürürerek, iyi kolesterolü (HDL) artırır. Kandaki trigliserid değerinin düşürülmesini sağlar. Ayrıca tansiyonu düşürür, kanın pıhtılaşmasını önler.

4 . Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

Balığın içerdiği iyot beyin fonksiyonlarının ve zeka gelişiminde önemli bir rol oynar. Düzenli balık tüketimi özellikle çocuklara öğrenme kabiliyetini artırır, zeka gelişimini destekler, hafızayı güçlendirir, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesini sağlar.

5 . Depresyondan Korur 

Yine Omega 3 bakımından zengin olan somon, uskumru ve ton balığı gibi balıklar, depresyona karşı koruyucu etki yaratarak korunmayı sağlar. Ruh halini yükseltir, depresyon, anksiyete gibi durumların tedavisinde yardımcı olur.

6 . Diyabet Riskini Azaltır 

Omega 3 yağ asitlerinin diyabet üzerinde olumlu etkileri vardır. Düzenli balık tüketmek insülinin işlevini artırır ve Tip 2 diyabete karşı koruma sağlayarak diyabet riskini büyük oranda azaltır. Diyabet hastaları ve diyabet riski taşıyan kişiler haftada en az 2 gün balık tüketmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir