Bahar Yorgunluğunu Bu Gıdalar ile Yenin

Mevsim geçişlerinde yaşanan bir takım ruhsal ve bedensel sağlık sorunlarına sebep olan bahar yorgunluğu yine kapımızda. Havaların ısınması ile birlikte bir çok insan için yataktan kalkmak dahi çok zor bir durum haline gelirken, günlük işlerimiz, günlük ilişkilerimiz de bundan bir o kadar etkileniyor. Hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bahar yorgunluğu kişilerde özellikle halsizlik, yorgunluk, kaygı, asabiyet, dikkatsizlik ve uyku düzensizlikleri gibi rahatsızlıklar ile karşımıza çıkıyor.

Peki bahar yorgunluğunu yedimiğimiz besinler ile hafifletmek ya da atlatmak mümkün mü? İşte bahar yorgunluğunu yenmenize yarayacak besin tüyoları.


karadutun faydalarıKaradut : 
Karadutun bileşenlerinde antosiyanin (renk maddeleri) ve flavonoid (suda çözünen bileşikler) adı verilen çok güçlü antioksidanlar içeriyor. C, B ve K vitaminleri ile demir ve kalsiyum olarak da oldukça zengin bir meyve.  Vücudumuzun günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılıyor. Yorgunluğu giderici, halsizliği önleyici etkisi bulunduğundan bahar yorgunluğu yaşayanlar için bulunmaz bir nimet.

Melisa Çayı : Antiseptik özelliği sayesinde bahar aylarında yaşadığınız uyku probleminizi çözmek için birebir. Günde bir kupa melisa çayı, bahar yorgunluğu yüzünden yaşadığınız uyku sorunlarını düzene sokmaya yardımcı olacaktır.

Maydonoz : Maydanoz bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bahar dönemini daha rahat geçirmenizi sağlayacak besinlerden biri. Ayrıca ödem atmanızı da sağladığı için vücudun ödemli ağır halini atmasını sağlıyor ve enerjikliğini artırıyor.

Papatya : Papatyanın gaz giderici özelliğini bilmeyen yoktur. Bahar yorgunluğuna bağlı sindirim ve kabızlık problemleriniz için günde bir kupa papatya çayı içmek sizi rahatlatmaya yetecektir.

armutun faydalarıArmut : Bol miktarda A, C ve K vitamini içeren Armut, vücudunuz için etkili bir antioksidan. Bağışıklık sistemini de koruyan armut,  kan şekeri dengesinin sağlanması da sağlıyor. Baharı enerjik geçirmek isteyenlerin günde bir adet armut tüketmesi yeterli olacaktır.

Polen : Günlük olarak 15-20 gram polen almak yorgunluk ve halsizliğinize iyi gelecek bir kür olacaktır. Bu küre 15 gün devam ederek sonrasında 1 hafta ara vererek tekrar başlayabilirsiniz.

Çilek : Bahar yorgunluğunuz atmanızı sağlayacak en önemli meyvelerden birisi çilek. Günde 8 adet çilek yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse 1.5 katını alabilirsiniz. İçeriğindeki lifler sayesinde mevsim geçişlerinden çileğin faydalarıkaynaklı sindirim problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Çileğin diğer faydalarını öğrenmek isterseniz diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Su : Bahar geçiş süreçlerinde alkollü ve kafeinli gıdaları azaltmak ve bunun yerine daha çok su içmek hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek. Metabolizmanızı hızlandırarak bahara bağlı sindirim problemlerinizi çözecek ve bahar yorgunluğunun giderilmesinde size büyük yardımda bulunacak.

Kivi : C vitamini deposu 1 adet kiviyi sabah uyandığınızda tüketmek sizi gün içerisinde daha canlı yapmaya yeterek metabolizmanızı da canlandıracak.