Bahar Yorgunluğu ile Başa Çıkmak için 4 Yöntem

Havalar ne tam yaz ne tam kış derken gelen bahar, güzellikler ile birlikte gelse de, beraberinde birtakım olumsuz durumları da yaşatmıyor değil. Bahar yorgunluğu bunlardan biri. Havanın canlanması ve doğanın tazelenmesi ile birlikte bünyelerde oluşan duygu durumları kimi zaman bahar yorgunluğu adı verilen mevsim geçişi problemlerinden biri. Daha çok bitkinlik, halsizlik  ve isteksizlik, vücudun yeni düzene ayak uydurma isteği ile birlikte gelen dengesizlik gibi belirtiler gösteren bahar yorgunluğu için beslenme düzeninde bazı değişiklikler yaparak bu durumu tersine çevirmeniz mümkün.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Öneriler

1 . Vitamin ve Mineral Tüketimi 

Bu dönemde vitamin ve mineral tüketimi yaz ve kışa göre bir kat daha önemli. Vücudun enerjisinin azaldığı bu günlerde vitamin ve mineral açısından zengin besin değeri yüksek gıdalar ile beslenerek enerji açığınızı kapayabilirsiniz. B ve C vitaminleri ve çinko minerali başta olmak üzere taze sebze ve meyveler ile dolu bir beslenme programı hazırlayarak ihtiyacınız olan besin ögelerini karşılayabilirsiniz.

2 . Su Tüketimi 

Özellikle bahar döneminde yeterli miktarda su tüketmek vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda vücuda enerji de sağlayacaktır. Günde minimum 2 – 2,5 litre su tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilir, sindirimi ve bağışıklığı destekleyebilirsiniz.

3 . Egzersiz 

Zaten yorgun hissederken nasıl egzersiz yapabiliriz demeyin ve kendinizi doğanın ellerine bırakın. Egzersiz yapmaya kendinizi zorlayıp başladığınız an ruh halinizde olan değişimi fark edecek , vücudunuza giren daha fazla oksijen ile kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedeceksiniz. Özellikle açık havada yapılan yürüyüş ve koşular, aerobik, yoga, pilates gibi hafif egzersizler bu dönemi çok daha rahat ve keyifli geçirmenize yardımcı olur.

4 . Zıt Duş 

Sabah uyandığınız gibi duşa girmek ve başta sıcak su ile başlayıp kapanışı soğuk su ile gerçekleştirmek vücudunuza dinçlik verecektir. Bu tip zıt duşları almakta zorlanıyorsanız sadece kol ve bacaklara ya da sadece boyun bölgesine uygulayarak da zindelik sağlayabilirsiniz.