Bahar Temizliği Zihinde Başlar

Bahar tüm sıcaklığı ile kapımıza dayandı. Baharın gelişi ile birlikte doğada gerçekleşen canlanma ve yenilenme kışın ağırlaştırdığı ruhlara da yavaş yavaş yansımaya başlıyor. Havanın bu güçlü ve etkili değişimini zihninize de uygulayarak küçük bir bahar temizliği ile arınıp, yeni mevsime taze ve canlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Zihniniz için Bahar Temizliği Yapmanın Yolları

1 . Beslenme Programınızı Yenileyin

Bahar aylarında çıkan taze sebze ve meyveler ile beslenme programınızı yenileyerek mevsime fit ve taze bir giriş yapabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme düzeni hem zihninizi sağlıklı tutar, hem de sizi hastalıklardan, fiziki ve zihinsel yorgunluklardan uzaklaştırır. Yağlı, unlu ve şekerli gıdalardan uzaklaşarak daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni zihinsel bahar temizliğiniz için ilk adım olacaktır.

2 . Egzersize Başlayın

Hem kışın getirdiği fazla kiloları atmak hem de havaların güzelleşmesini fırsat bilerek doğa ile buluşmak için kendinizi dışarıya atın ve sık sık egzersiz yapın. Egzersiz nörogenesis adı verilen yeni beyin hücrelerinin üretilmesini sağlayarak zihin sağlığınıza olumlu etki edecektir. Ayrıca zihinsel gelişimi destekleyerek, daha zeki olmaya yardımcı olur.

3 . Uykunuzu Alın

Zihinsel temizliğin en önemli aşamalarından biri sağlıklı ve kaliteli uyku. Gece uykunuzu ne kadar iyi alırsanız kendiniz o kadar yeni ve taze hissedersiniz. Ayrıca kaliteli uyku beyin sağlığını koruma açısından da oldukça büyük önem aşır. Uyku hafızayı geliştirerek, beynin öğrenme gücünü artırır. Ayrıca stres ile mücadelede yardımcı olur, obezite riskini azaltır.

4 . Meditasyon Yapın

Meditasyon sadece rahatlamak, ruhani bir huzura varmak için yapılmaz. Aynı zamanda zihin ve beyin sağlığını korumak, zihni tazelemek, stresi azaltmak, hafızayı güçlendirmek için de yapılır. Meditasyon ile beynin birçok sürecinin daha iyi geliştiği bazı araştırmalarca ortaya çıkmıştır. Bahar aylarını canlı ve dinç geçirmek istiyorsanız meditasyonu da hayatınıza alıp, düzenli şekilde yapmalısınız.