Bahar Besinleri ile Canlan

Bahar beraberinde pazar ve manav tezgahlarındaki canlı renkleri de getirdi. Her renkten sebze ve meyveler tezgahları süslerken, bu meyve ve sebzelerin canlandırıcı ve arındırıcı yönlerinden faydalanmamak mümkün değil. İşte ilkbahar meyve ve sebzelerinin faydaları

bahar-meyve-ve-sebzeleri1 . Bakla

Bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur, böbrek ve idrar yolları için oldukça faydalıdır. Kabızlığı giderir, bağırsakları çalıştırır. Kan şekerini dengeler, cilt sağlığını korur.

2 . Çilek

Çok güçlü bir antioksidandır, cildi korur besler, içeriğindeki lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır.

3 . Enginar

Protein ve lif deposu olan enginar, vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini destekler, idrar söktürücü özelliği vardır.

bahar-meyve-ve-sebzeleri4 . Kuşkonmaz

Diyet lifi içerir, kilo vermeye yardımcıdır. Sindirim sistemini destekler, kabızlığı önler, hazımsızlığa iyi gelir. Kemik sağlığını korur. Ayrıca kuşkonmaz güçlü bir antioksidandır, toksinlerin atılmasını sağlar.

5 . Bezelye

A, C, E, K vitaminlerini içeren bezelye, kilo vermeyi kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini düzenler. Cilt için de çok faydalı olan bezelye, göz ve saç sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

bahar-meyve-ve-sebzeleri6 . Semizotu

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan semizotu, omega 3 içerir. Vücutta antioksidan görevi gören semizotu, vücuda enerji verir, kan şekerini düzenler, kalp sağlığını destekler, kilo vermeye yardımcı olur.

7 . Kayısı

Besin lifleri sayesinde kabızlığı geçirmesi ile ünlü kayısı, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur, kalp ve kemik sağlığını korur.

8 . Deniz Börülcesi

İdrar söktürücü özelliğe sahip olan deniz börülcesi, metabolizmayı hızlandırır, vücuttan ödemin atılmasını sağlar, cildi nemlendirir, iştah açıcıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir