Bahar Aylarında Ofiste Motivasyonu Artırmanın Yolları

Özellikle bahar aylarında havaların da değişimi ile birlikte motivasyonda düşüş oldukça gözlenen bir durum. Havaların sıcaklaması, doğanın canlanması bünyelerde de farklı duygulara yol açtığı için genelde bu mevsimlere çalışma isteği de azalarak bahar yorgunluğu gibi küçük bir yan etkiye yol açabiliyor. Peki özellikle ofis hayatında bu motivasyon eksikliğini ortadan kaldırabilmek için ne gibi önlemler almak gerekir? Bahar aylarında ofiste motivasyonu artırmanın yolları nelerdir?

Ofiste Motivasyonu Artırmanın Yolları

1 . Oksijen Alın 

Eğer kapalı bir ofiste çalışıyorsanız mutlaka sık sık ofisi havalandırın. Masanızın yanında bir pencere bulunuyorsa düzenli aralıklar ile açarak oksijen almak kendinizi çok daha iyi ve enerjik hissetmenizi sağlar. Ayrıca mutlaka gün içinde küçük molalar vererek sık sık ofis bahçesine, terasına ya da dışarıya çıkın. Bu hem bulunduğunuz ortamdan biraz uzaklaşıp hava almanızı sağlar hem de D vitamini depolayarak enerji biriktirmenize yardımcı olur.

2 . Su İçin 

Su içmenin önemini ve faydalarını artık bilmeyen yok. Bknz : Su içmenin faydaları . Su metabolizmayı hızlandırdığı gibi enerji miktarını da artırır, kendinizi daha dinç ve canlı hissetmenizi sağlar. Uzun süre su içmemek, vücudu susuz bırakmak baş ağrısı, yorgunluk, vücut ağrısı gibi sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden mutlaka yanı başınızda su bulundurarak ofis ortamında sıkça su tüketmeye özen gösterin.

3 . Sağlıklı Beslenin

Ofiste tükettiğiniz tüm yiyecekler ruh halinizi ve vücut yorgunluğunuzu da beraberinde etkiler. Örneğin öğle molanızda ağır, yağlı, işlenmiş gıdalar ile beslenirseniz bu sindiriminizi ve metabolizmanızı yavaşlattığı gibi kan şekerinizi de etkileyerek kendinizi halsiz, yorgun ve enerjisiz hissetmenize yol açar. Aynı şekilde atıştırmalık tükettiğiniz besinler ne kadar sağlıksızsa bahar yorgunluğunuzla mücadele etmeniz de o kadar zorlaşacaktır. Güne mutlaka protein ağırlıklı sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın, gün içinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek öğle yemeklerinizi daha çok sebze ve meyve ağırlıklı tercih edin.