Bahar Alerjisinden Korunmanın Yolları

İlkbaharın yaklaşması ile birlikte polen alerjisi olanları da zor günler karşılamaya başladı. Polenlerin solunum yolları ile burunda, bronşlarda ya da gözlerde alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir. Hapşırma, burun akıntısı, gözlerde ve burunda kaşıntı, gözlerde sulanma gibi belirtilere sahip olan bahar alerjisi eğer önlem alınmazsa günlük hayatı oldukça önemli bir şekilde zorlaştırabilir.

Peki bahar alerjisinden korunmanın yolları nelerdir?

bahar-alerjisinden-korunmanin-yollari1 . Polenler genelde sabah 05.00 ve 10.00 arasında yayılırlar. Polen alerjisi bulunanlar mümkün olduğunca evlerini öğleden sonra havalandırmaya çalışmalı. Bu saatlerde çok fazla dışarıda durmamaya özen göstermeli.

2 . Polenlerden korunmak için burnun ve gözün çevresine az miktarda vazelin sürülebilir. Bu sayede polenler vazeline yapışarak girişi önlenir.

3 . Dışarıya çıkacağınız zamanlarda polen alerjisi için özel üretilen polen maskelerinden takmanız polenlerden korunmanızı sağlayacaktır.

4 . Dışarıdan eve geldiğiniz an ilk iş olarak banyo yapın. Polenler özellikle saçlarınıza tutunacak ve sizi rahatsız edecektir. Burun içleriniz dahi olacak şekilde iyi bir duş alın, kıyafetlerinizi değiştirin.

bahar-alerjisinden-korunmanin-yollari5 . Eğer aracınız varsa, polen filtrelerini düzenli olarak temizlemeye özen gösterin. Eğer filtreniz bulunmuyorsa alerjenleri tutan özel yapım filtrelerden alın.

6 . Bahar aylarında mümkün olduğunca kapalı alanlarda spor yapmalı, açık hava egzersizlerinden uzak kalınmalı.

7 . Kuş tüyü, kaz tüyü gibi yastık yerine daha çok sentetik yastık tercih edilmeli.

8 . Parfüm, toz, boya, sigara dumanı gibi alerjiyi tetikleyen unsurlardan kesinlikle uzak durulmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir