Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Kışın yaklaşması ile birlikte azalan hava sıcaklığı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu bu mevsimlerde birçok kişi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanabiliyor. Bunu önlemek ve bu mevsimleri daha sağlıklı geçirebilmek için bağışıklık sistemini güçlendirmek şart. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmak gerekir? Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

1 . Taze Meyve Suları

Taze ve çiğ tüketilen meyve suları aynı zamanda konsantre de oldukları için bağışıklık sistemin için oldukça önemli. Limon, portakal, greyfurt, nar, havuç, vişne, elma gibi hem C vitamini hem de antioksidan meyvelerin sularını tüketmek hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

2 . Su Tüketimi

Su tüketimi her mevsim için önemli ancak bu gibi geçiş dönemlerinde yeterli su tüketmek vücuttaki zehirli maddelerin, mikrop ve virüslerin atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca vücut sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasına ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasına yardımcı olur.

3 . Dengeli Beslenmek 

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarından bir diğeri de dengeli ve sağlıklı beslenmek. Her besin grubundan yeterli miktarda tüketmek, fast food ürünlerinden, işlenmiş ve şekerli gıdalardan uzak durmak bu tip yiyecekler yerine sağlıklı, taze ve mevsime uygun sebze ve meyveler tüketmek, protein- karbonhidrat- yağ ve vitamin mineral açısından değerli yiyecekler ile beslenmek bağışıklığınızın güçlenmesini sağlar.

4 . Probiyotik Tüketin

Sağlıklı bir sindirim sistemin için probiyotik tüketimi son derece önemli. Ancak probiyotiklerin önemi sadece bununla sınırlı kalmıyor, probiyotik gıdalar tüketmek bağışıklık sistemi için de önem taşıyor. Probiyotikler bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını zararlıların ise yerleşmesini önleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor. ( Bkz : Probiyotik Besinler )

5 . Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, roka, pazı, tere , maydanoz, semizotur, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler antioksidan olmalarının yanında vitamin ve mineral deposudur. Bu tip sebzeler bol miktarda K vitamini, C vitamini, demir minerali, çinko minerali, besin lifi içeriği, folik asit içeriği, potasyum minerali, lutein minerali ve kalsiyum minerali içerir. Yağ oranları azdır, lif içerikleri yüksektir. Bu tip besinleri kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bol bol tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilir ve kendinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz.