B Vitamini Faydaları Nelerdir?

Suda eriyebilen bir vitamin türü olan B vitamini, vücut için en önemli vitaminlerden biridir. Vücutta depo edilemediği için günlük olarak alınması gereken B vitamininin eksikliği durumunda vücutta önemli rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu yüzden her gün yeterli miktarda B vitamini alınmasına dikkat edilerek vücudun vitamin ihtiyacı karşılanabilir.

B1 Vitamini

B1 Vitamini Faydaları : Tiamin yani B1 vitamini, sinir sistemi sağlığını korur. Vücudun karbonhidratlardan enerji üretimini sağlar, enerjiyi açığa çıkarır. Dolaşım sistemini güçlendirir, kalp kaslarının korunmasını sağlar.

B1 vitamini eksikliğinde; yorgunluk, aşırı sinirlilik, depresyon, huzursuzluk, dikkat dağınıklığı, hafıza zayıflığı gibi belirtiler görülebilir.

  • B1 Vitamini : Fındık, ceviz, yumurta, süt, koyun eti, sığır eti, susam, bira mayası, bezelye, nohut, mercimek, kepekli tahıllarda bulunur.

B2 Vitamini

B2 Vitamini Faydaları : B2 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlayan önemli bir vitamindir. Antioksidan özelliği vardır, vücudun şeker seviyesini dengeler, enerji üretimini sağlar. Serbest radikaller ile savaşarak yaşlanmayı geciktirir, ayrıca baş ağrılarına iyi gelir.

B2 vitamini eksikliğinde; dudak ve dil bölgesinde yaralar, görme duyusunda zayıflama, sinir sisteminde bozulma, deride uçuk gibi belirtiler yaşanabilir.

  • B2 Vitamini : Karaciğer, kırmızı et, fındık, mercimek, havuç, soya fasülyesi, ıspanak, mantar, böbrek, kuşkonmaz, muzda bulunur.

B3 Vitamini

B3 Vitamini Faydaları : Niyasin adı verilen B3 vitamini sinir sistemini düzenleyerek korur, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Yağ ve karbonhidratların yakılmasında yardımcı olan B3 vitamini, kan şekeri düzeyinin korunmasını da sağlar.

B3 vitamini eksikliğinde; halsizlik, iştahta kapanma, aşırı yorgunluk, depresyon, hafıza zayıflaması gibi belirtiler gözlenebilir.

  • B3 Vitamini : Sakatat çeşitleri, balık, kırmızı et, somon balığı, ton balığı, kuşkonmaz, brokoli, havuç, hurma, mantar, domateste bulunur.

B5 Vitamini

B5 Vitamini Faydaları : Karbonhidratları enerjiye çevirerek metabolizmanın hızlanmasına yardım eder. Kabızlığı önler, stresin azalmasına yardımcı olur, yara ve yanıkları tedavi edici görevi vardır, saç ve cilt sağlığını korur.

B5 vitamini eksikliğinde; baş ağrısı, yorgunluk, ellerde titreme, stres, sivilce oluşumu, saç dökülmesi gibi belirtiler gözlemlenebilir.

  • B5 Vitamini : Ekmek, karaciğer, yumurta, mercimek, bezelyede bulunur.

B6 Vitamini

B6 Vitamini Faydaları : Kan şekeri seviyesini düzenler, sinir sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücresi üretir, bağışıklık sistemini destekler. Cildi gençleştirir, kalbi korur, metabolizmayı çalıştırır.

B6 vitamini eksikliğinde; Anemi görülebilir. Cilt problemleri, uykusuzluk, sinirlilik halleri gözlemlenebilir.

  • B6 Vitamini : Nohut, pirinç, patates, fındık, kestane,balık, hindi eti, kırmızı et ve muzda bulunur.

B12 Vitamini

B12 Vitamini Faydaları : Hafızayı güçlendirerek alzheimer gibi rahatsızlıkların önüne geçer, anemiye karşı koruyucudur. doğurganlığı artırır, hücre oluşumunu hızlandırır, kansızlığın giderilmesine yardımcı olur, sinir sistemini korur.

B12 vitamini eksikliğinde; Kilo kaybı, sık sık ishal, yorgunluk, unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşmalar, anemi gibi belirtiler görülebilir.

  • B12 Vitamini : Yumurta, süt, tavuk, sakatat çeşitleri, yoğurt, karides, soya sütünde bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir