Azılı Düşman : Tatlı Krizi!

Sürekli tatlı yeme isteğiniz varsa, açlık anlarında konsantrasyonda güçlük yaşıyorsanız, yemek yediğiniz halde bir kaç saat sonra aşırı derecede aç hissediyorsanız, sinirli ve mutsuz hissediyorsanız tatlı krizinde olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar bir çok sebebin tatlı krizine neden olduğunu söylüyor. Bunlardan bazıları; yapılan kötü diyetler, şeker bağımlılığı, adrenalin salgı bozukluğu mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar, hormonal bozukluklar ve psikolojik bozukluklar.

Özellikle kadınlarda regl dönemi öncesi yoğun olarak yaşanan tatlı krizlerini önlemenin yolları ise yok değil.

Tatlı Krizlerini Önlemenin Yolları

tatlı krizlerini önlemenin yolları1 . Bol Sıvı Tüketin

Vücutta yaşanan su eksikliği ve su içme isteği beyin tarafından tatlı yeme isteği gibi algılanabileceğinden bol bol su içmek tatlı krizlerini azaltacak önlemlerden başlıcası.

2 . Şekersiz Sakız Çiğneyin

Şekersiz sakız çiğnemek tatlı krizlerinin önüne geçebilecek şeylerden bir diğeri. Bilinenin aksine araştırmalar sakız çiğnemenin iştahı azalttığını kanıtlamış durumda. Ayrıca araştırmalar sakız çiğneyen kişilerin çiğnemeyenlere göre daha az enerji aldığını saptamış.

3. Kendinizi Aç Bırakmayın

Aç kalmak tatlı krizlerini tetikleyen durumların en önemlilerinden biri. Açlık sonrası düşen kan şekeri beyin tarafından acil şeker isteği olarak algılanır bu da kişide büyük bir tatlı isteği yaratır. Düzenli beslenmek, tok kalmak tatlı krizlerini önleyecek maddelerden biridir.

tatlı krizlerini önlemenin yolları4 . Tarçının Gücünü Kullanın

Tarçının faydalarından en büyüğü düşen kan şekerini dengelemek. Bitki çaylarınızın içerisine tarçın çubuğu ekleyerek tatlı isteğinizi bastırabilirsiniz.  Ayrıca sütlü ve yoğurtlu meyve karışımlarına da toz tarçın ekleyerek hem tatlı isteğinizi bastırabilir hem de kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz.

5 . Vitamin, Mineral, Supplement Kullanımlarınıza Dikkat Edin

Metabolizmanızın ve üretim sisteminizin doğru çalışmaması tatlı krizlerine yol açabilir. Tatlı krizlerinizi önleyebilmek için bazı Vitamin, Mineral ve Supplement ürünlerini kullanabilirsiniz.

Bunlardan bazıları ; B vitamini, C vitamini, krom, glutamin, asetil L-karnitin.

6 . Düzenli Uyuyun

Uyku bozuklukları da tatlı krizine yol açan sebeplerden biri. Uykusuz kalan kişilerin vücutlarını ayakta tutabilmek için daha fazla şekere ihtiyacı oluyor ve bu yüzden daha fazla şeker tüketimi yapıyorlar. Uykunuzu düzene sokarak tatlı isteğinizi engellemeye çalışabilirsiniz.

Tatlı Krizine Girdiğinizde Neler Yapabilirsiniz?

tatlı krizlerini önlemenin yollarıTüm bu önlemlere rağmen yoğun bir tatlı krizine girdiniz diyelim. Peki bunu hemen aşabilmek ve tatlı yemeden atlatabilmek için neler yapabilirsiniz ?

 • Sıcak duş almak vücudunuzu rahatlatır ve tatlı isteğinizi o an için olsa bastırabilir.
 • Egzersiz yapmak vücuttaki endorfin hormonunu artırır ve kendinizi mutlu hissedersiniz. Mutlu bir vücudunsa tatlıya ihtiyacı kalmaz. Bu yüzden anlık tatlı krizlerinizde ufak egzersizler ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Dikkatinizi dağıtacak şeylere odaklanın. Uzun zamandır yapmadığınız ve yarım kalan bir işinizi tamamlayabilir, sevdiğiniz bir kitabı okuyabilir, dostlarınıza telefon açabilirsiniz.

Tatlı Krizini Engelleyen Yiyecekler Nelerdir?

Tatlı kriziniz geldiğinde aşağıdaki kilo aldırmayan ve krizi önleyen yiyecekleri atıştırabilirsiniz;

 • Tarçın
 • Badem
 • Ay çekirdeği
 • Yulaf
 • Kefir
 • Kuru kayısı
 • Kuru incir
 • Hurma
 • Kuru erik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir