Ayva Göbekten Kurtulmanın Yolları

Ayva göbek, göbeğin orta kısmında oluşan ve görüntü itibariyle ayva meyvesine benzetilen bir yağlanma türü. Kimi zaman zayıf kişilerde bile bulunan ve göz hoş görünmeyen bu göbek türü her ne kadar rahatsız edici bir durum olsa da küçük yöntemler ile kısa sürede kurtulabilmek de mümkün. Peki ayva göbeği olan kişiler, bu yağlanmadan kurtulabilmek için neler yapabilir? Yazımızın devamında ayva göbekten kurtulma yollarından bazılarını bulabilirsiniz.

Ayva Göbekten Kurtulmanın Yolları

1 . Düşük Kalorili Beslenme

Ayva göbek de dahil olmak üzere hemen hemen tüm yağlanma çeşitlerinden kurtulmanın ilk yolu düşük kalorili beslenmekten geçer. Besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük yiyecekler ile beslenerek göbeğinizden kurtulabilmeniz mümkün. Bu yüzden hamur işi, fast food, şekerli gıdalar gibi yiyecekleri beslenme programınızdan uzak tutmalı bu tip yiyecekler yerine daha sağlıklı sebze ve meyve gibi doğal gıdalar ile beslenmelisiniz.

2 . Egzersiz

Ayva göbeğe sahip kişiler genelde çok fazla kilolu olmayan kişilerdir. Bu yüzden düzenli karın egzersizleri yaparak kısa sürede bu göbekten kurtulmak mümkün. Spor salonuna gitmenize bile gerek kalmadan evde kısa programlar eşliğinde egzersiz yapabilir, egzersizlerinize yürüyüş ya da koşuyu dahil ederek kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bknz : Karın egzersizleri 

3 . Stres 

Stresin zararları malum. Kalp hastalıklarından şeker hastalığına kadar birçok farklı ve önemli zararı bulunan stres aynı zamanda bel bölgesindeki yağlanmaların temel sebeplerinden biri. Stres vücutta  kortizol salgılanmasına yol açar. Salgılanan kortizol ise açlık duygusunu artırır ve kişiyi yeme ihtiyacına sürükler. Aynı zamanda yiyeceklerin yağ olarak saklamasına yol açar. Bu da başta ayva göbek olmak üzere bel ve göbek bölgesindeki yağlanmaları artırır. Hayatınızın her anında stresten uzak durmaya ve stres kontrolü uygulamaya çalışarak ayva göbekten kurtulabilirsiniz.

4 . Protein

Protein ağırlıklı beslenmek metabolizmanızın da hızlanmasına yardımcı olur. Daha fazla protein metabolizmayı hızlandırarak kilo verme aşamanızı destekler, daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Karbonhidrat miktarını azaltarak protein ağırlıklı bir beslenme düzeni tercih edebilirsiniz.