Ayurveda Nedir? Faydaları Nelerdir?

ayurveda-nedirKökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne kadar dayanan ve insanın her açıdan zinde ve dengede kalmasına yardımcı olan doğal bir şifa sistemi olan Ayurveda; belirli kurallar bütününü ifade ediyor.

Türkçe karşılığı ‘Yaşam Bilimi’ olan Ayurveda; kişinin bünyesine uygun olan doğru gıdaları ve baharatları tüketmesini, kendi beslenme tarzını keşfetmesini, gündelik ve mevsimsel rutinleri kendi fıtratına göre hazırlamasını hedefliyor.

Kişinin daha mutlu, daha sağlıklı, daha zinde ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi için uygulaması gereken kurallar bütününü içeren Ayurveda; kişinin genel sağlık durumunun da iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kısacası Ayurveda ’nın temel amacının öncelikle kişinin kendi ideal bünyesini tespit etmesini sağlamak, yaşamı ve beslenmesi ile ilgili tüm dengesizliklerin kaynağını bulmak, bozulan bu dengeyi yeniden sağlamak adına kişiye önerilerde bulunmak; olduğunu ifade edebiliriz.

Ayurveda felsefesinin kaynağı olan Vedik metinlerine baktığımızda insanların 3 temel bedenden oluştuğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

ayurveda-nedirFiziksel, Ruhsal ve Zihinsel Beden şeklinde birbiriyle bağlantılı 3 farklı bedene sahip olan insanoğlunun bu üç bedeninin de sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. Yani spor yapmak ya da dengeli beslenmek, fiziksel bedenimizi rahatlatıyor lakin psikolojik sorunlar yaşadığımızda maalesef ki dengemizi kaybetmek zorunda kalıyoruz. Tüm bedenlerimizde belirli bir uyum yakaladığımız zaman ise mutlu olmayı başarabiliyor ve sağlıklı olduğumuzdan ancak 3 bedenimiz de sağlıklı olduğunda söz edebiliyoruz.

Ayurveda felsefesinde en çok kullanılan terimler içerisinde Koruyucu Tıp, Önleyici Tıp kelimeleri de bulunuyor.

ayurveda-nedirHastalığı 6 adımda inceleyen bu felsefeye göre kişideki hastalıklar; hastalık henüz ilk evrelerinde iken bile teşhis edilebiliyor ve hastalık ilerlemeden kişinin yaşam tarzı değiştirilerek, hastalık sonlandırılabiliyor.

Günümüzde Hindistan’ın yanı sıra Batı ülkelerinde de yer bulan Ayurveda felsefesi; kişinin bilincini yükselten, yaşlanmasını geciktiren, daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olan, yaşam kalitesini bir üst seviyeye taşıyan, daha mutlu ve daha tatminkar bir hayat sürmesine olanak tanıyan bir felsefe olarak uygulanmaya devam ediyor.

Bu felsefe; masajdan yemek pişirme yöntemlerine, nefes tekniklerinden meditasyon tekniklerine kadar hemen hemen hayatımızın tüm alanında uygulanabiliyor.

Sizler de en kısa süre içerisinde bu felsefe ile tanışarak; hayatınızı yeniden şekillendirebilir; tamamen size uygun olan bir yaşam sürme şansını yakalayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir