Ayda Kaç Kilo Verilmeli?

Bir çok insan diyet yaparken hızlıca kilo vermek ister. Hzılı kilo vermenin sağlıksız olduğunu düşünmeden şok diyetler ya da sağlıksız beslenme programları oluştururlar. Ancak bu oldukça zararlı bir durumdur.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı kilo vermek başta kişinin hormon dengesini bozar. Gün içerisinde çok az kalori almak vücudun enerji sistemi başta olmak üzere tüketim sistemini olumsuz etkilemeye başlar. Ayrıca çok az kalori almak vücut için önemi büyük olan organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını da engeller. Hormonları bozan bu durum çeşitli hastalıklara, cinsel isteksizliğe, sindirim sorunlarına ve uyku problemlerine sebep olur.

Vücudun belirli vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ gibi gereksinimleri vardır. Günlük beslenme programında tüm bu maddelerden yeterli miktarda alınması sağlık için önemlidir. Hızlı kilo vermeye çalışan kişiler çok az kalori aldığı için bu maddeleri de yeterli miktarda alamazlar. Bu da kişinin kendini yorgun ve güçsüz hissetmesine, enerji kaybına, yoğun kas kaybına, organ fonksiyonlarının bozulmasına yol açar.

Çok düşük kalori ile beslenmek depresyon riskini de artıran bir durumdur. Beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler, metabolizmayı bozar, kabızlığa sebep olur, saç dökülmesine ve aşırı sıvı kaybına yol açar.

Ayda Kaç Kilo Verilmeli?

Tüm bu zararlı durumlar göz önünde bulundurulduğunda hızlı kilo vermenin vücuda hiç bir faydası olmadığı gibi zararları oldukça büyüktür. Kilo vermek adına sağlığınızdan olmamak için günlük belirli ortalamalarda kilo vermeye çalışmalısınız. Bir çok kaynak haftada 500 – 1000 gram arasında kilo vermeyi önerir. Bu da ayda 2000 – 4000 gram arasında kiloya denk gelir. Yani ayda ortalama 2 ila 4 kilo arasında kilo vermeyi amaçlamak en sağlıklı yöntem olacaktır.

Haftada 500 – 1000 gram arasında kilo vermeyi sağlamak için günlük kalori alımınızdan 500 – 1000 gram  eksik almanız yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir