Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

4 evreden oluşan Dr. Atkins diyeti ile 2 hafta içerisinde 8 kilo vermeye ve ideal kilonuzu yaşam boyunca korumaya ne dersiniz?

Amerikalı uzman Dr. Atkins tarafından hazırlanan Atkins diyeti; alınan protein miktarını yükseltip, karbonhidrat miktarını düşürmeyi hedefleyerek; kişiyi zayıflatmayı planlıyor. Bol miktarda protein alınması ise vücudun enerji yakmak için yeterli karbonhidratı bulamadığında yağ yakma yolunu tercih etmesi amacına hizmet ediyor.

Sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi tespit edilmeyen Atkins diyeti; 4 basamaktan oluşuyor.

atkins diyeti nasıl yapılırBaşlangıç evresi

Bu evre, bol bol protein tüketilmesi ve günlük karbonhidrat miktarının 20 gramı aşmaması gereken evre.

Bu evrede günde en az 2-3 litre su içilmesi, üç adet ana öğün tüketilmesi, makarna, takıl gibi nişastalı yiyeceklerden uzak durulması, kahvenin azaltılması ve peynir, kaymak ve tereyağı kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.

 

2 . Evre

Bu evrede amaç; zayıflamaya devam edebilmek. Bu aşamada her gün alınan karbonhidrat miktarının 25 grama çıkartılması ve kiloyu korumak için gerekli olan karbonhidrat eşiğinin bulunması hedefleniyor.

atkins diyeti nasıl yapılır3 . Evre

3 . evre; ideal kilosuna ulaşamayanları, diledikleri kiloya ulaştırmayı amaç edinen bir evre. Bu evrede duruma göre alınan karbonhidratın ya azaltılması ya da arttırılması gerek. Yaşam boyu kişinin tüketmesi gereken karbonhidrat miktarı, bu evrede tespit ediliyor. Bu evre, aynı zamanda 4. evreye son hazırlık. 

4 .Evre

Yaşam boyu korumayı amaçlayan bu evre, karbonhidrat eşiğine göre gün içerisinde karbonhidrat tüketilmesini savunuyor.

Böylelikle kişinin tekrar kilo almasının da önüne geçiliyor.

Atkins diyeti nasıl yapılır? sorusunu kısaca bu şekilde cevaplayabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir