ASMR Nedir? İşe Yarar mı?

ASMR beynin duyduğu düşük desibel gücüne sahip seslerin, beyinde uyandırdığı hislere dayanan bir süreçtir. Daha çok anksiyete, uyku problemi gibi problemler özelinde uygulanan otonom duyumsal meridyen tepki yani ASMR dinlenen ya da duyulan şeyin beyin üzerinde yarattığı hisler ( iç gıdıklanması ) olarak özetlenebilir.

Tamara Green adlı bir kadının youtube videoları ile güncelleşen ASMR, aslında ilk olarak 2007 yılında konuşulmaya başlandı. Kimi zaman makas sesi, defter sesi, fırça sesi, klavye sesi, çeşitli cisimlere tıklama sesi, çeşitli cisimleri tırmalama sesi gibi seslerin zihinde yarattığı hisler, özellikle uyku problemi çeken kişiler tarafından uygulanarak bir nevi tabir ile zihin meditasyonu olarak kullanıldı. Araştırmalar ASMR uygulayan kişilerin uyku telkini, stres ve anksiyete belirtilerinde azalma olduğunu göstererek, sağladığı faydaları belgeleyen çalışmalar ve beyin görüntüleri ile konuyu hala araştırıyor.

Kaynaklarda beyin orgazmı olarak tanımlanan ASMR ‘nin aslında cinsel herhangi bir yönü bulunmuyor. Stres bozukluklarını, uyku problemlerini, panik atak pozukluklarını iyileştirdiği düşünülen ASMR, aslında onu hisseden insanların duyusal ve duygusal tecrübeler arasında daha fazla bağ kurması ile fayda sağlıyor. Örneğin huzur ile yumuşak sesleri bağdaştıran bir kişiyse, videolarda bu tip sesler duyduğunda otomatikman huzur duygusu hissediliyor.

Eğer ASMR ‘nin sizin üzerinizde etkisi olup olmadığını merak ediyorsanız deneme yanılma yöntemi ile farklı videoları izlemeniz gerekiyor. Bir videoda yer alan ses sizi rahatlatmazken farklı bir videoda yer alan farklı bir ses zihinsel noktalarınızı uyararak tüm stresinizi alabilir.

İşte dünyadan bazı ASMR videoları.