Asla Dondurmamanız Gereken 7 Yiyecek

Bazı yiyecekleri uzun süre muhafaza edebilmek için dondurma mümkün, ancak bazı yiyecekleri de kesinlikle dondurmamak gerekiyor.

Dondurulmaması Gereken Yiyecekler

dondurulmamasi-gereken-yiyecekler1 . Patates

Patates çok fazla su içerdiği için dondurulduğunda kristalize olur, bu da suyu çözüldükten sonra yumuşamasına ve özelliğini kaybetmesine neden olur.

2 . Kavun – Karpuz

Kavun karpuz gibi sulu meyveler de dondurulup çözüldüğünde neredeyse tüm suyunu kaybeder.

3 . Yumurta

Yumurtayı dondurmaya kalktığınızda içerisindeki sıvı donarak genişliyor ve bu da kabuğunun çatlamasına sebep oluyor. Kabuğu çatlayan yumurta çok kolay bakteri toplayabilir ya da buzluğunuzu kirletebilir. Bu yüzden yumurtayı dondurmaya çalışmamak en doğru tercih olacaktır.

dondurulmamasi-gereken-yiyecekler4 . Peynir

Peynir de dondurulmaması gereken yiyecekler arasında. Sert peynirleri dondurduğunuzda yumuşıyorlar, yumuşak peynirleri dondurduğunuzda ise formlarını kaybediyorlar.

5 .  Puding – Muhallebi

Puding, muhallebi gibi tatlıları dondurduğunuzda hem tatları hem de şekilleri bozuluyor.

6 . Kızartmalar

Kızartmaları dondurulduğunda kızartma yağı iyice emiyor ve yumuşayarak kıvamını bozmasına neden oluyor. Ayrıca tadını da kaybediyor.

7 . Süt

Süt için farklı görüşler mevcut. Eğer sütü dondurduysanız çözüldükten sonra kesinlikle içmemeniz öneriliyor ama tariflerde kullanabileceğiniz söyleniyor. Siz yine de ne olursa olsun süt ve sütlü ürünleri dondurmamaya dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir