Aromaterapi Nedir?

Bitkilerden elde edilen uçucu yağların kullanıldığı doğal bir tedavi yöntemi olan aromaterapi; fiziksel tedavinin yanı sıra ruhsal iyileştirmeyi de hedef alıyor. Aromaterapinin güzellik ve cilt bakımı amacıyla kullanımı ise Yunan medeniyetlerine kadar dayanıyor. Türkçe karşılığı ‘koku tedavisi’ olan aromaterapinin yaklaşık olarak 6000 yıllık bir tarihi geçmişi bulunuyor. Günümüzde ise bitkisel yağların geniş çaplı iyileştirici etkileri; halen kullanılmaya devam ediyor.

Aromaterapide vücut ve ruh; bir bütün olarak ele alınıyor ve aromaterapi seansları vücut ve zihni uyararak, vücut ve zihni iyileştirmeyi amaç ediniyor.

Peki; aromaterapi yöntemleri neler?

aromaterapi-nedir

  • Masaj

Masaj esnasında aromaterapide kullanılan uçucu yağları direk olarak vücut ile temas ettirmemek gerekiyor.

Masajın kesinlikle aromaterapi konusunda uzman olan masörler tarafından yapılması gerekiyor.

  • Kompres:

Soğuk ya da sıcak iki farklı uygulama çeşidi bulunan kompres; baş ağrılarına, ayak ve bilek burkulmalarına ve şişmelere oldukça iyi geliyor.

Kas ağrıları, diş ağrıları ve romatizmal hastalıklarda ise soğuk kompres uygulamaları tercih ediliyor.

aromaterapi-nedir

  • Banyo

Uyku bozuklukları, soğuk algınlığı, sinirlilik ve romatizmal hastalıklar tedavisinde oldukça etkili olan banyo; enfeksiyonel deri hastalıklarını da iyileştiriyor.

  • İnhalasyon:

Soğuk algınlığı, nezle, öksürük ve boğaz problemleri tedavisinde ve cilt bakımında kullanılan bu yöntem; üst tenefüs yolu rahatsızlıklarını da iyileştirici bir rol üstleniyor.

Güzellik ve cilt sorunları söz konusu olduğunda ise cilt temizleyici kokulu sular; masajlar ve cilt nemlendirici kompresler; şifa verici özellikler taşıyor.

aromaterapi-nedir

Aramoterapi tedavisi; yüze uygulandığında yaşlanmayı önlüyor; tonik ve temizleyici etkisi gösteriyor. Kuru cilt, normal cilt ya da yağlı cildin her birinde farklı bitki yağları kullanılıyor.

Cildi yenileyen, iyileştiren ve rahatlatan bu bitkisel yağları yüzünüze uygularken, kesinlikle cilt tipinizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Her cilt tipine özel aromatik yağlardan yararlanarak; sizler de mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Lavanta, papatya, ardıç, karanfil yağı, adaçayı, defne, yasemin yağı, gül, biberiye en çok tercih edilen aromatik yağlar listesinde bulunuyor.

Aktarlardan, internet satış noktalarından aromatik yağlar satın alarak; sizler de bitki yağlarının iyileştirici özelliklerinden yararlanabilir; cilt bakımınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir