Aralıklı Oruç (İntermittent Fasting) Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Öncelikle aralıklı orucun bir diyet olmadığını belirtmek gerekiyor. Bunun için en doğru tanım neler yenileceğini değil de, nelerin ne zaman yenilebileceğinin tanımlanmasıdır.  Bu anlamda aralıklı oruç için bilinçli bir şekilde öğünlerin atlanması ve fazladan aç kalınarak alışılmışın dışında bir beslenme programı geliştirilmesi denilebilir.

aralıklı oruç nedirAralıklı Beslenme: 24 saatlik gün içerisinde 16 saat aç kalmayı ve yalnızca 8 saatlik dilim içerisinde beslenmeyi içerir. Bu süre içerisinde her şey yenilebilir. Mümkün olduğu kadar tuz ve karbonhidratlardan uzak durmakta fayda olduğunu söyleyelim. Spor yapan kişi için bu 8 saatlik tokluk durumu antrenmanlar sonrasına bırakılmalıdır. Antrenmanda kaybedilen enerji bu sayede temin edilmiş olunur.

Öğün Atlama: Akşam saat 20.00’da normal bir şekilde beslenilir ve sonrasında 24 saat boyunca hiçbir şey yenilmez. Böylelikle ertesi günün sabah ve öğlen öğünleri atlanmış, akşam 20.00’da yeniden beslenilmiş olunur.  Bu programda ağır egzersizlerden kaçınmak akıllıca olacaktır.

İntermittent Fasting Uygulaması

aralıklı oruç nedirBu uygulamanın mantığında bazı bilimsel temeller yatıyor. İlk olarak vücudun yemek yedikten sonraki sindirim mekanizmasını açıklayalım. Besinlerin sindirilmesi ve kana karışması için birkaç saate ihtiyaç vardır. Bu süre içerisinde kandaki insülin hormonu kandaki glikozu depolamaya meyilli olur. Glikoz glikojene çevrilir ve bu da daha sonra yağa dönüştürülür. Bunun altında yatan neden ise evrimsel olarak vücudun herhangi bir kıtlık durumuna karşı koruma altına alınmasıdır. Vücut beslenme sonrasında nerji ihtiyacını karşılamak için kandaki glikozu kullanacağı için depo halindeki yağlar yakılmaz. Böylelikle kilo vermek pek kolay olmaz.

aralıklı-oruç-nedirAçlık sırasında ise yukarıdaki işleyiş tam tersine bir haldedir. Kandaki glikoz azalır, insülin hormonun miktarı düşer. Beslenme yapılmadığı zaman, İnsülin azaldığı için bu defa vücut depo halindeki glikozu kullanma eğilimine geçer. Bu da yağların yakılarak dönüştürülmesi ve ihtiyaç olan glikozun kullanılması demektir. Ayrıca, düşük kan şekerine sahip olmak, büyüme hormonunun artmasına bu da kasların daha hızlı büyümesine neden olur. İşte aralıklı oruç, yani İntermittent Fasting’in çalışma mekanizması da bu şekilde açıklamabilir.

UYARILAR

  • Hem tokluk hem de açlık sırasında dilediğiniz kadar sıvı tüketebilirsiniz. Şekerli sıvılar hariç.
  • Yeme sırasında her şeyi yemekte serbest olmanız tıka basa yemeniz anlamına gelmiyor. Yediklerinizin miktarını kontrol altında tutun.

Açlığa odaklanmayın. Açlık sırasında gerçek anlamda açlık çekiyor olmanız gayet normal.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir