Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte her yerde Oruç diyeti ile ilgili yazılar da çoğalmaya başladı. Peki nedir bu oruç diyeti? Oruç diyeti yaparak hem sağlıklı kalmak hem de kilo vermek mümkün mü? Aslında dini bir anlam içermeyen oruç diyeti kişiyi belirli aralıklar ile aç bırakarak metabolizmasının hızlanmasını ve bu sayede hızlı bir şekilde yağ yakmasını amaçlıyor.

Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

oruc-diyeti-nasil-yapilirAralıklı oruç diyeti ( IF – Intermittent fasting ) olarak da geçen oruç diyetinde ilk kural en az 8 saat aç kalmak. Diyet farklı şekillerde uygulanabilir.

Birincisi belirli aralıklar belirlemek ve sadece bu aralıklarda yemek tüketmek. Burada diyeti uygulayan kişi kendisine 4 ya da 6 saat aralığında saatler belirler ve sadece bu saatlerde yemek tüketir. Günün 16 saati aç geçecek şekilde toplam 8 saatlik bir yemek yeme süresi vardır.

Diğer seçenekte ise diyeti uygulayan kişi günde sadece tek öğün yemek yiyerek kalan zamanında oruç tutmalıdır. Yani eğere akşam saat 20:00 ‘da yemek yenildiyse, bir sonraki yemek de 24 saat sonra saat 20:00 ‘da yenmelidir. Yenilen tek öğünde kişi istediği türden istediği kadar kadar yemek yiyebilir.

Bir diğer aralıklı oruç türü ise 5 gün 2 gündür. 5 gün 2 gün türünde, diyeti uygulayan kişi 5 gün boyunca harcadığı kadar kalori tüketir. Kalan 2 günde ise alınması gereken kalori belirlidir. Bu oran erkekler için 600, kadınlar için 500 ‘dür.

Aralıklı Oruç Diyeti Sağlıklı mı? Faydaları Nelerdir?

oruc-diyeti-nasil-yapilirBaşta söylememiz gereken şey, aralıklı oruç diyeti kişiyi uzun süre aç bıraktığı için bazı kişilerde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Diyetin mutlaka bir uzmana danışılarak uygulanması olası hastalıkların önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Aralıklı oruç diyeti sayesinde yaşanan uzun süreli açlık, hücrelerdeki oksidatif radikallerin birikmesini azaltarak hastalıkların önlenmesini sağlar. Ayrıca diyet yaşlanma karşıtı bir diyettir, sağlıklı kalmayı hedefler. Kalp sağlığını korur, insülin seviyesini düşürür.

Aralıklı Oruç Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Aralıklı oruç diyeti uygulanırken bol bol sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir. Açlık ve tokluk aralıklarında özellikle su olacak şekilde bitki ya da meyve çayları, kahve vs. gibi sıvılardan bol bol tüketerek vücudunuza sıvı depolamalısınız.
  • Tokluk aranızda tükettiğiniz karbonhidratları pilav, ekmek gibi karbonhidratlar yerine sağlıklı balık, yumurta, et gibi karbonhidratlar ile değiştirin.
  • Açlığı unutun. Eğer aralıklı oruç diyetini uygulayacaksanız uzun süreli açlık yaşayacaksınız demektir. Açlık duygusuna odaklandığınızda ise diyetini uygulamanız işkenceye dönüşebilir.
  • Beslenme sürelerinizi kesinlikle atlamadan, programınıza katı bir şekilde uymanız gerekir.
  • Eğer aralıklı oruç diyeti ile birlikte egzersiz de uygulayacaksanız ilk günlerinizde egzersizleri mümkün olduğunca hafif tutarak kendinizi yormamaya özen göstermelisiniz.
  • İlk haftalarda kendinizi çok aç hissetmeniz doğal ama vücudunuz yaklaşık 3 hafta içerisinde bu diyet türüne uyum sağlayacak ve açlık duygunuz da zamanla azalacaktır.

Aralıklı Oruç Diyetini Kimler Uygulamamalı?

18 yaş altındakiler, hamile ya da emziren anneler, aşırı zayıf kişiler ya da aşırı kilolu kişiler, diyabet hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar, kısa bir süre içerisinde bir operasyon geçirmiş olanlar bu diyetten kaçınmalıdırlar. Daha önce de yazdığımız gibi bu diyet uzun süre aç kalmayı hedefler, olası bir rahatsızlık yaşamamak için diyeti uygulamadan önce mutlaka uzman bir kişiye danışarak diyetin uygulanması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir