Antioksidanın Gücü!

Antioksidan Nedir? Faydaları nelerdir? bir çoğumuz bu soruların cevaplarını tam olarak bilmiyoruz. Yediğimiz sebze ya da meyvelerde, günlük tükettiğimiz gıdaların bir çoğunda, diyet ve beslenme önerilerinde, televizyonda, beslenme programlarında antioksidan ile ilgili şeyler duyuyoruz ama tam olarak antioksidan nedir sorusunu detaylı olarak bilmiyoruz.

Peki nedir antioksidan ?

Antioksidan gıdalar tarafından vücudumuza alındığı gibi, vücudumuzun kendi kendine de üretebildiği bir kimyasal. Bu kimyasal hasara uğramış hücrelerimizi koruyor ama nasıl? Yaşadığımız olumsuz şartlar, hava kirliliği, sigara, kötü beslenme alışkanlıkları, stresli ve yoğun çalışma koşulları, psikolojik rahatsızlıklar gibi olumsuz koşullar vücudumuzda, hücrelerimize zarar veren serbest radikaller oluşturabiliyor. ( serbest radikaller : Vücudun doğal metabolik faaliyetleri esnasında ortaya çıkan, sonrasında hücrelere saldırarak onların yapılarını bozan kararsız moleküllerdir. )

Antioksidanlar ise tam olarak burada devreye girerek, oluşan bu serbest radikallerin yüksek tahribiyetine karşı savunma sistemimizin etkinliğine güç veriyor ve vücudumuzu zararlı etkilerden koruyor.

antioksidan hangi besinlerde var

Antikoksidanlar Nasıl Çalışır?

Vücudumuzda oluşan serbest radikallerin büyük bir kısmı bağırsaklar, böbrekler, akciğerler ya da ter bezleri sayesinde dışarı atılır. Ancak dışarıya atılamayan serbest radikaller hücre zarlarına tutunarak onların zarar görmesine, yaşlanmasına ve hatta DNA ‘sının bozularak kanserojen bir duruma gelmesine sebebiyet verebilir.

Antioksidanlar sayesinde de, hücrelere zarar veren bu serbest radikaller zararsız hale gelir. Erken yaşlanma, kanser vs gibi hastalıkları önler ya da geciktirir.

antioksidan

Serbest Radikallerin Zararları

Serbest radikaller ne gibi rahatsızlıklara sebep oluyor diye incelersek, antioksidanların önemini daha da iyi kavrayabiliriz. Başta kanser, diyabet (şeker hastalığı), kalp-damar hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları, romatizma, alzheimer, parkinson, cinsel problemler, ciltte kırışıklık ve erken yaşlanma başlıca serbest radikallerin tahribatları.

Antioksidanların Faydaları

Antioksidanlar kalp ve damar sistemindeki dokulara esneklik katarak ve kalp sağlığını koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kan dolaşımını düzenliyor, yaşlanma etkilerini azaltıyor, kırışıklıkları önlüyor, varise karşı koruyor.

Antioksidan Hangi Gıdalarda Daha Çok Bulunur?

Günlük olarak tükettiğimiz birçok sebze, meyve, bitkisel yağlar, kırmızı ve beyaz et, balık tahıl gibi gıdalar antioksidan açısından oldukça zengin. Biraz detaylı değinmek gerekirse ,

antioksidanlar

A Vitamini : Kayısı, havuç, brokkoli, şeftali, lahana gibi yeşil-sarı sebze-meyveler, domates, portakal, ıspanak, karaciğer, balık, süt ve yumurta

C Vitamini : Turunçgiller ve narenciyeler, brokoli, maydonoz, yeşil biber, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, çilek, domates, kızılcık

E Vitamini : Bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve çeviz gibi sert kabuklu yemişler, yağlı tohumlar ve bunlardan elde edilen yağlar, tahıl taneleri ve kuru baklagiller

Çinko : Et, süt, süt ürünleri, peynir, yumurta, deniz ürünleri, balık