Antep Fıstığının Faydaları ve Besin Değeri

Çerez denince akla ilk gelen ve en sevilenlerden biri olan antep fıstığı, faydaları ile de bir o kadar önemli. Lezzeti ile birçok tatlı ve yemeği farklılaştıran antep fıstığının faydalarını sizler için derledik.

Antep Fıstığının Faydaları

1 . Kalp Sağlığını Korur

Antep fıstığı kalp dostu kuru yemişlerden biridir. Düzenli ve dengeli tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır. Antep fıstığının içerdiği antioksidan, fitosteroller, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri hem kalbi korur hem de damar sağlığını destekler.

2 . Kansere Karşı Koruyucudur

Antep fıstığının içerdiği antioksidanlar dışında ayrıca gallik asit ve kateşinler gibi polifenol bileşikler içerir. Bu bileşikler ve antioksidanlar hücreleri koruyarak serbest radikaller ile savaşır, kansere yol açan serbest radikallerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 

3 . Sindirimi Destekler 

Antep fıstığının faydalarından bir diğeri de sindirim sistemine olan faydalarıdır. Kaliteli bir diyet lifidir, besinlerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur. Bağırsak sağlığını korur ve destekler.

4 . Kilo Vermeye Yardımcıdır 

Antep fıstığın kalori oranı yüksek gibi görünse de aslında kilo aldırmaz. Birçok kuru yemişe göre daha düşük kalori ve daha yüksek proteine sahiptir, kilo vermeyi destekler. İçerdiği sağlıklı yağlar vücutta kiloya değil enerjiye dönüşür.

5 . Diyabet Kontrolü Sağlar 

Antep fıstık diyabet kontrolünde de önemli bir rol oynar. İçerdiği antioksidanlar glikasyon sürecini azaltır ve diyabetin kontrol edilmesine olanak sağlar.

6 . Kansızlığa İyi Gelir 

Antep fıstığının demir içeriği yüksektir. Ayrıca belirli bir oranda bakır da içerir. İçerdiği bu bakır demirin vücutta daha iyi emilmesini sağlar. Bu yüzden kansızlık problemi bulunan kişilerin antep fıstığı tüketmesi önerilir.

7 . Saçları Besler

Antep fıstığı ve yağı saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saçları güçlendirir ve nemlendirir. Kırılmış saç uçlarını onarır, saç dökülmelerini azaltır.

Antep fıstığının diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir;

  • Kan basıncını düzenler.
  • İçerdiği karotenoid sayesinde göz sağlığını korur.
  • İçeriğinde yer alan kalsiyum, magnezyum ve potasyum sayesinde kemikleri güçlendirir.
  • Vücudun yorgunluğunu azaltır. Vücuda enerji verir.
  • Böbrek ağrılarını hafifletir.
  • Öksürüğü hafifletir, göğsü yumuşatır.
  • Cinsel isteği artırır.
  • Akciğer iltihaplanmalarına iyi gelir.

Antep Fıstığı Besin Değeri

100 gram antep fıstığı için :

Lif (g) 10.3
Sodyum (mg) 6
Potasyum (mg)1007
Kalori 572 kcal
Karbonhidrat (g) 28,28
Protein (g) 21.05
Kalsiyum (mg) 107
Vitamin A (iu) 266
Vitamin C (mg) 3
Demir 4.03
Kalori 572 kcal
Karbonhidrat (g) 28,28
Protein (g) 21.05

Yağ (g) 45.82