Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Doğum gerçekleştikten sonra birçok annenin en önemli konularından biri anne sütüdür. Bebek için yeterli olup olmadığı, vücudun ürettiği süt miktarının bebeği doyurup doyurmadığı annelerin kafasını kurcalar. Kimi annelerin sütü fazla fazla gelirken kimi annelerin sütü yeterli miktarda üretilemiyor gibi gelebilir. Ancak öncelikle şunu bilmek gerekir ki bebeğe yetecek kadar süt üretilmemesi gibi bir durum oldukça nadir görülen bir durumdur. Genelde doktorun tavsiye ettiği şekilde düzenli ve sağlıklı beslenen annelerin sütü bebeğe yeterli olur. Ancak yine de sütünüzün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza da danışarak anne sütünü artırdığı bilinen besinlerden takviye yapabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

1 . Rezene 

Rezene zengin miktarda anethol, dianethole ve photoanethole içerir. Bu maddeler hormon değişikliğine yol açarak anne sütü için ihtiyaç duyulan östrojen ve prolaktin üretimini artırır.

2 . Çemen Otu Tohumu

Alternatif tıpta ve Ayurvedik çalışmalarda sıkça kullanılan çemenotu tohumunu düzenli olarak tüketmenin anne sütünü belirgin bir düzeyde artırdığını ileri sürer.

3 . Dereotu 

Rezeneyle benzer özellikler taşıyan dereotu, yine tıpkı rezene gibi hormonal değişiklikler sağlayarak anne süt üretimini desteklemeye yardımcı olur.

4 . Kimyon

Demir bakımından zengin bir besin olan kimyon doğum sonrası anneyi güçlendirici etki yarattığı gibi anne sütünün de üretilmesine katkıda bulunur.

5 . Siyah Susam 

Siyah susam kalsiyum bakımından zengindir. İçerdiği kalsiyum anne sütünü artırmada yardımcı olabilir.

6 . Fesleğen

Fesleğen de geleneksek tıpta anne sütünü artırdığı düşünülen yiyecekler arasındadır. İyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğen yemeklerde, salatalarda ya da çay olarak tüketilebilir.

7 . Sarımsak

Sarımsak kokusu yüzünden bebeğin sevmeyeceğini düşündürtse de aslında bunun tam aksine bebeğin süt emme süresini artırır. Ayn zamanda annenin iştahını açarak gerekli vitamin ve mineralleri almasını bu sayede süt kalitesini artırmasını sağlar.

Kaynaklar :