Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

anksiyete-bozuklugu-belirtileriSürekli olarak kaygı duymaktan bir türlü kurtulamıyorsanız; yaptığınız tüm işleri yarım bırakmak zorunda kalıyorsanız; her şeyden de öte kendinize olan güveninizi ve inancınızı kaybettiyseniz; anksiyete bozukluğu rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz.

Kişilerde sürekli olarak mutsuzluk, endişe, karamsar duygu ve düşüncelere kapılma şeklinde belirtilerini gösteren anksiyete bozukluğu; aslında bir nevi psikolojik rahatsızlık. Anksiyete bozukluğu kendi içerisinde farklı kollara ayrılsa bile aslında hemen hemen tüm rahatsızlıklar da benzer özellikler gösteriyor.

Obsesif kompülsif bozukluk, fobik bozukluk, panik bozukluk, stres bozukluğu vb. dallara ayrılan anksiyete bozukluğu; aşırı endişe ve kaygılanma olarak psikiyatri dilinde tanımlanıyor.

Anksiyete bozukluğuna yakalanan kişi; günlük olaylar karşısında bile orantısız bir şekilde panik bir ruh hali içerisinde bulunuyor. Yani hasta; sürekli olarak işinde başarısız olma korkusu, sevgilisi tarafından terk edilme korkusu, maddi sıkıntıya düşme korkusu vb. korkular ile hayatı kendine zehir edebiliyor.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nedir?

anksiyete-bozuklugu-belirtileri

Anksiyete bozukluğu belirtilerini; fiziksel ve psikolojik belirtiler olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Psikolojik Belirtiler

  • Aşırı endişe, çok çabuk yorulma, işleri tamamlayamama, bıkkınlık hissi, ölüm korkusuna yakalanma, kendini çıldırmış gibi hissetme
  • Odaklanmada güçlük çekme, geçmeyen sinirlilik hali, unutkanlık, boğulma hissi, kendini sürekli olarak huzursuz hissetme

Fiziksel Belirtiler

  • Kalbin normalden daha hızlı bir şekilde çarpması, baş ağrısı, kaslarda aşırı gerginliğe bağlı olarak kas ağrılarından muzdarip olma, nefes alırken güçlük çekme, mide bulantısı, ağızda kuruluk, el ve ayaklarda üşüme, titreme

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi:

anksiyete-bozuklugu-belirtileri

  • Bu hastalık zamanında tedavi edilmediği takdirde kişinin depresyona girmesine, alkolü bir alışkanlık haline getirmesine, hipertansiyona yakalanmasına neden olabilir.
  • Anksiyete Bozukluğu tedavisinde daha çok antidepresan ilaç tedavisi tercih edilir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ise bilişsel-davranışçı terapi ile ilaç tedavisi birlikte uygulanabilir.
  • Psikoterapi(bilişsel-davranışçı terapi) ile kişinin olumsuz tüm düşünce ve davranışlardan kurtarılması hedeflenir. Ayrıca psikoterapi esnasında hastaya stresle başa çıkma yöntemleri de öğretilir.

Anksiyete bozukluğunun nedenleri; hala tıpta araştırılan konular içerisinde bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre kalıtımsal faktörler ve çocukluk döneminde hastanın geçirdiği olumsuz yaşam deneyimleri hastalığı tetikleyen en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Sizler de yukarıda saydığımız huzursuzluk, kaygı vb. olumsuz duygu ve düşüncelerden şikayetçiyseniz; en kısa sürede bir doktordan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir