Ananasın Faydaları Nelerdir?

Tropik meyvelerin baş tacı ananas faydaları ile de bir hayli önemli bir meyve. Görünüş itibariyle diğer meyvelerden farklı olan, tadı ile herkesi mutlu eden ananas  A ve C vitamini, potasyum, bakır, manganez, magnezyum ve kalsiyum açısından da oldukça zengin. Güney Amerika’da 1484’de bulunduğu düşünülen, o günden bu güne dek hayatımızda olan ananasın faydalarını sizler için derledik.

Ananasın Faydaları

1 . Antioksidan Kaynağıdır

Ananas harika bir antioksidan kaynağıdır. Vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak kanser ve kalp hastalıklarını önlemede yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirir, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

2 . C Vitamini Kaynağıdır

İçerdiği C vitamini sayesinde mikrobik enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Hastalıkları önler, grip gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır, öksürüğe iyi gelir.

3 . Cilt Sağlığını Korur 

Ananas cilt için son derece faydalı bir meyvedir. İçerdiği C vitamini sivilcelere karşı koruma sağlar, cilt rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde kollajen sentezi sağlar, yani cildin sıkı ve esnek olmasını sağlar. Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırarak doğal peeling etkisi yaratır.

4 . Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

İçerdiği manganez kemik sağlığını korur, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Ayrıca diş sağlığı için de son derece etkilidir, diş minelerini güçlendirir ve çürümeleri önler.

5 . Sindirim Sistemini Destekler

Ananasın faydalarından bir diğeri de sindirim sistemine olan etkisi. İçerdiği C vitamini, bromelain ve diyet lifleri sindirim sistemin için oldukça faydalıdır. Sindirimi korur, bağırsak hareketlerini güçlendirir.

6 . Sinüzit, Boğaz Ağrısı, Gut ve Şişkinlikler için Etkilidir

Ananasın içerisinde bulunan bromelain maddesi Sinüzit, Boğaz Ağrısı, Gut ve Şişkinliklere iyi gelir, bu rahatsızlıkların semptomlarını azaltır.

7 . Kalp Rahatsızlıkları ve Kanser Tedavisinde Etkilidir

Antioksidan içerdiği vücutta bulunan serbest radikallerin engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı hücre gelişimini destekleyerek kanser hücrelerini zayıflatır, hasar gören hücrelerin tedavisini ağlar. Bu da kanser için etkili bir görevdir. Aynı zamanda serbest radikaller ile savaşarak kolesterol seviyesini düzenler, damar sağlığını korur, kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

Ananasın diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir;

  • Bağırsak kurtlarını döker.
  • Saç sağlığını korur, saçları güçlendirir.
  • Hipertansiyonu önler.
  • Dudak çatlağını azaltır.
  • Tırnakları güçlendirir.
  • Ayaklardaki çatlakları tedavi eder