Amino Asit Almanın Faydaları ve Zararları

Amino Asit Nedir?

Amino asitler, proteinleri oluşturan yapı taşlarıdır. Proteinli besinleri tükettiğinizde vücudunuz bu proteini sindirir ve amino asitlere ayrıştırır. Proteinlerin parçalanarak amino aside dönüşümü amino asitlerin vücuttaki ilk görevidir. Hücrelerimizin, kaslarımızın, enzimlerimizin, hormonlarımızın büyük bir kısmı amino asitlerden meydana gelir.

İnsan vücudunun kas yapabilmesi için de amino asitlere ihtiyacı vardır. Vücudumuz kendiliğinden amino asit üretemediği için de beslenme yolu ile amino asit alınması gerekir. Bu sebeple özellikle vücut geliştirme ve spor ile uğraşan insanların amino asit içeren doğal besinler ya da amino asit tozu gibi ürünler kullandığı sıkça görülür.

spor-destekleri

Amino Asitlerin Faydaları

Düzenli spor yapan insanların vücutlarında, ihtiyacı olan aminoasit miktarı ve çeşitliliği normal zamanlara göre kat ve kat artmaktadır. Eğer vücut, yaptığı spor aktivitesinden dolayı ihtiyacı olan nitrojeni beslenmeyle sağlayamazsa bu durumda ihtiyacını vücudun yapısal kaynaklarından yani kaslardan sağlamaktadır. Bu yüzden düzenli spor ile uğraşan kişilerin günlük amino asit alımından daha fazla amino asit alımına ihtiyacı vardır. Amino asitlerin faydalarını maddeleyecek olursak;

  • Amino asitler hücrelerin yenilenmesini sağlar. Düzenli beslenme ya da takviye ile amino asitlerin vücuda alınması sayesinde yaşlanmanın önüne geçmiş oluruz.
  • Karın yağlarını eritir. Amino asit takviyeleri vücudun yağ yakımını destekler,. Tek bir diyet yapmaktansa, kalorisi azaltılmış bir diyete amino asit takviyesi ekleyerek yağ yakma ihtimalinizi artırabilirsiniz.
  • Düzenli amino asit kullanımı kas kaybını önler.
  • Dayanıklılığı artırır. Amino asitlerin vücuda katkılarından biri de insülinin direkt kas hücrelerine taşımasıdır.  Bu da enerji üretimine yardımcı olarak vücudun daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Beyin fonksiyonlarımızın düzenlenmesinde amino asitler çok etkilidir.
  • Amino asitlerin faydalarından biri de egzersiz performansını artırmasıdır. Kas geliştirme sürecinde destek olarak alınan amino asitlerin, egzersiz performansını da artırdığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
  • Amino asitler, oksijenin kas hücrelerine taşınmasına yardımcı olurlar. Bu yardım sayesinde sağlıklı kan akışını da destekler.

protein-iceren-besinler_646x340

Amino Asitlerin Zararları

Doğal protein takviyesi yaptığınızda sonuçlarını uzun vadede alırsınız ve aldığınız tüm sonuçlar sağlıklı olacaktır. Protein tozları vs diğer takviye ürünler ise vücudunuzda kısa vadede etkisini gösterir, ancak sağlık yönünden çok sayıda olumsuz durumlara da sebep olabilmektedir.Doğru kullanılması durumunda çok fazla yan etkiye sebep olmamak ile birlikte aşırı ve yanlış protein tozu kullanımı alerjiye neden olma, sindirim sorunlarına yol açma, böbrek hastalıklarını tetikleme gibi olumsuz durumlara sebep olabilir. Ayrıca kalitesiz protein tozları ağır metaller içerebilirler. Bu sebeple güvenilir yerlerden ya da güvenilir markalardan satın almak daha sağlıklı olacaktır.

cla-ne-ise-yarar

Sonuç olarak her şeyde olduğu gibi, spor yaparken amino asit kullanımında da doğal yolları tercih etmeniz her zaman daha faydalı olacaktır. Ama takviye olarak kullandığınız protein tozunun zararları da sadece yanlış kullanımdan kaynaklanan kişisel hatalar sonucunda oluşmaktadır diyebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir