Amarant ( Horozibiği ) Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp tutkunlarının gündemine hızlı bir giriş yapan amarant ( Horozibiği ), özellikle tahıllarda düşük bir amino asit , lisin, ve protein bakımından oldukça zengin bir besin. Genellikle ahverengi ya da hafif kahve tonlarında olan tohumları ile haşhaş tohumu büyüklü kadar olan amaranth bitkisinin dünya üzerinde mor, kırmızı, yeşil veya altın rengi çiçeklere sahip yaklaşık 60 farklı türü bulunuyor. Daha çok Meksika ve Orta Amerika ülkelerinde yetiştirilen amarant faydaları açısından da oldukça zengin.

amarantın faydalarıAmarantın Faydaları

1 . Amarant kanser hastalığı için de doğal bir antioksidan. İçeriğinde bulunan skualen antioksidan maddesi ile kanser hücreleriyle savaşıyor ve vücudu temizliyor.

2 . 100 gram çiğ Amarant tohumunda 371 kalori, vücudun günlük ihtiyacı olan protein, B vitaminleri ve minerallerin %20’si bulunuyor.

3 . Ayrıca kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengin.

amarant unu4 . Amaranth, tahıllar arasında en yüksek lif içeriğine sahip olanlardan biri. Bu yüzden kilo vermek isteyenlerin kullanması gereken besinler arasında yer alıyor. Uzun süre tok tutarak, zayıflamaya yardımcı. Ayrıca kolesterolü de düzenleyerek kilo alımını daha az seviyeye indiriyor.

5 . Glikoz değerini düşürerek ensülin değerini dengelediği için diyabet hastalarına sıkça öneriliyor.

6 . Amaranth üzerinde yapılan bazı araştırmalar Amaranth tohumunun içerisindeki bir bileşenin, göğüs kanseri hücrelerindeki tümör büyümesini engelleyebileceğini bulgusuna ulaşmış. Bu yüzden göğüs kanseri tedavi süreçlerinde de oldukça işe yarayabiliyor.

7 . Amaranth bitkisinin çiçekleri, diş ağrısı ve ateş rahatsızlıklarında yardımcı oluyor, ağrıları azaltıyor.

Amarant nasıl ve nerelerde kullanılır?

Amarant bitkisini un halinde satın alarak hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca haşlayarak salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Amaranth tohumlarını, hava geçirmez bir kap ya da kavanoz içerisinde, buzdolabında olmak şarkı ile altı aya kadar saklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir