ALS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Amiyotrofik lateral skleroz yani bilinen adı ile ALS son yıllarda ismini en çok duyduğumuz hastalıklardan biri. Hastalığa karşı farkındalık yaratmak için yapılan sosyal medya paylaşımları ile haberdar olmaya başladığımız ALS, sinsi bir sinir hastalığıdır.

ALS Nedir?

Beyinden tut, omuriliğe oradan da kaslara giden motor sinirler hareketlerimizi düzenler ve belirler. Als hastalığı motor sinirleri etkiler ve bu yüzden kişinin kas hareketleri engellenmeye başlar. Motor sinirler zarar gördükçe hasta gücünü ya kısmen ya da tamamen kaybetmeye başlar. ALS zihinsel fonksiyonlarda ya da hafızada herhangi bir şeyi etkilemez, zarar verdiği alan motor sinir hücrelerin kaybı ile yaşattığı kas erimesi ya da kas güçsüzlüğüdür.

ALS Belirtileri Nelerdir?

als-nedirALS hastalığında belirtiler çoğu zaman çok hafif olduğundan fark edilmeyebilir, ayrıca başlangıç belirtileri çoğu hastada farklılıklar gösterebilir.

  • Kaslarda sertlik, kramp ve seyirmeler gözlenir.
  • Kollarda, bacaklarda güçsüzlük ve incelmeye rastlanır. Örneğin kalem tutmak, eşya taşımak zorlaşır, yürürken sıkça tökezlemeye rastlanır.
  • Konuşma veya yutma güçlüğü yaşanabilir.
  • Kontrolsüz ağlama ya da gülme durumları gözlenir.
  • İlerledikçe konuşma, çiğneme ve nefes almada zorluklar yaşanmaya başlanır.

Erkeklerde kadınlara oranla biraz daha sık görülen ALS, duyuları, bağırsak işlevlerini, cinsel işlevleri, kalp ve göz kasını etkilemeyebilir.

ALS Tedavisi Nasıldır?

als-nedirALS belirtilerini hisseden hastalar sinir hastalıkları uzmanlığına görünmelidir. Elektromiyogram yöntemi hastalığın teşhisinde yardım edici bir yöntemdir. Farklı kas hastalıkları ile karıştırılmaması gerektiğinden manyetik rezonans görüntüleme (MR), bazı kan ve idrar tetkikleri mutlaka gerçekleştirilmelidir. Kas ya da sinir biyopsisi gerekebilir.

Als hastalığının günümüzde önleyici ya da iyileştirici bir tedavisi henüz bulunmasa da hastanın sağlıklı bir yaşam sürmesi, dengeli beslenmesi, sıvı tüketimine dikkat etmesi, rahat bir hayat sürdürülmesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi uygulamalar ile hasta rahat ettirilebilir.

ALS hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, hasta ile ilgilenen ya da temasa geçen kişilere hastalık bulaşmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir