Aloe Veranın Faydaları

Geçmişten bugüne alternatif tıp tarafından gerek hastalık tedavilerinde gerekse bakım ürünlerinde kullanılan aloe vera vitamin ve mineral açısından zengin bir bitkidir. Özellikle A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerini içeren aloe vera ayrıca folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir, krom, sodyum, potasyum, manganez ve bakır minerallerini de içerir.

Aloe Veranın Faydaları ;

aloe-veranin-faydalari1 . Aloe veranın faydalarından en önemlisi cilt bakımı üzerine olan faydaları. Özellikle yaralı ciltlerde yara etrafındaki kan dolaşımını arttırır ve cildin iyileşme sürecini hızlandırır. Cildi yumuşatır, nemlendirir ve elastikiyetini korur. Ayrıca ciltteki lekelerinde oluşumunu engeller, güneş yanığı gibi yanıklarını tedavi eder.

2 . Göz altı şişliklerinin geçmesini sağlar. Ayrıca şiddetli baş ağrılarında başa sürülerek masaj yapıldığında ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

3 . Aloe veranın faydalarından biri de yaşlanmayı önleyici olmasıdır. Düzenli olarak aloe vera kullanmak cildin yaşlanmasını geciktirir, yaşlanmaya sebep olan etkileri ortadan kaldırır. Cilteki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar, kırışıklıkları önler.

4 . Aloe vera kabızlığa karşı da oldukça iyi gelir. Kabızlık durumlarında aloe vera özsuyu kullanmak bağırsakların çalışmasını sağlar ve ayrıca bağırsakları temizler. ( bağırsakları alıştırıp faaliyetini azaltacağından dolayı aloe vera özsuyunu sık sık kullanmamak gerekir. )

aloe-veranin-faydalari5 . Kansere karşı da koruyucu olan aloe vera,  kanser tümörlerinin oluşmasını başlangıç aşamasında engelleyebilir. Ayrıca düzenli olarak aloe vera çayı içmek kansere yakalanma riskini azaltır.

6 . Yine aloe vera çayı kolestrole de oldukça iyi gelir, Damar tıkanıklıklarına faydalı olduğu gibi kolestrolün de dengelenmesini ve düşmesini sağlar.

7 . Aloe veranın faydalarından bir diğeri de selülit ile savaşta oldukça yardımcı olmasıdır. Düzenli spor, sağlıklı ve dengeli beslenme ile birlikte aloe vera kullanımı selülitleri bitirebilmenize oldukça yardımcı olur.

aloe-veranin-faydalari8 . Cilt için olan faydaları kadar saç için de faydalı olan aloe vera, saçı güneşten ve saç derisini UV ışınlarından korur. Ayrıca saçın daha yumuşak, parlak ve bakımlı olmasını sağlar. Saçınızı aloe veralı şampuan ile yıkadığınızda kepek sorunuzuna da çare bulabilir ve kepeğinizi yok edebilirsiniz.

9 . Aloe vera strese karşı da oldukça etkilir. Antioksidan özelliği sayesinde sinir sitemini rahatlatır, gerginliği alır, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir rol oynar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir