Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali beslenme türüne göre yediğimiz her şey vücudumuzun pH dengesini değiştirir. Vücudumuzun ortalam pH dengesi ise 7.35 civarındadır. Eğer kişi asidik besleniyorsa vücut pH dengesini sağlayamaz. Vücuttaki asit yükü ne kadar fazla olursa hücrelerden tutun organlara dek bütün vücut zarar görebilir. Bu yük bağışıklık sistemini zayıflatır, enerjiyi azaltır, halsizlik verir, kilo almaya sebep olur. Alkali beslenme tüm bu zararları bir kenara bıraktıran sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme çeşididir.

Alkali beslenmenin en önemli kollarından biri ise alkali su. Ph değerinin belli bir standartta olması gereken alkali su başta bağışıklık sistemi olmak üzere vücudun bir çok sistemi için oldukça önemlidir. Peki önemi bu denli büyük olan alkali su nasıl hazırlanır?

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali suyun hazırlanması oldukça basittir. Evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Alkali suyu günlük olarak hazırlayıp taze tüketmeniz faydalarından daha verimli bir şekilde yararlanmanızı sağlar. Evde alkali su hazırlamak için öncelikle kullanacağınız suyun pH değerini bilmeniz gerekir. Bazı su markalarının pH değeri şu şekildedir;

  • Nestle Purelife Su: 8.22 pH
  • Erikli Su: 7.50 pH
  • Damla Su: 7.73 pH
  • Pınar Su: 7.8 pH
  • Abant 7.47 Ph

Suyun pH değeri aslında suyun ne kadar asidik olduğunu gösterir. Kullandığınız suyun pH değeri eğer 7’den azsa asidik, 7 seviyesinde ise nötr, 7’den fazla ise bazdır. Vücudun asit yükünü azaltmak ve alkali düzen sağlamak için pH değeri 7’nin üzerindeki suları tüketmek gerekir. İdeal bir pH değeri 8 ya da 9 civarindadır.

Alkali suyu 3 farklı yöntem ile hazırlayabilirsiniz. Karbonatla, limon suyu ile ya da pH damlaları ile.

1 . Karbonat ile Alkali Su Hazırlama

Karbonat alkali değeri yüksek bir gıdadır. Suya karıştırıldığında suyun alkali değerini artırır. 2 litre suyun içerisinde ( ortalama 8 bardak ) 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Alkali suyunuz hazır.

Not : Eğer yüksek tansiyon ya da böbrek hastalığınız varsa karbonatli alkali su tavsiye edilmez.

2 . Limon Suyu ile Alkali Su Hazırlama

Limon anyonik bir yiyecek olduğu için, limonlu su tüketildiğinde içeriğinde bulunan anyonik reaksiyona geçer. Bu da suyun limon ile birlikte sindirilmesi sonucu alkaliye dönüşmesine yol açar. 2 litre suyun içerisinde 1 limonu dilimleyerek ekleyin. ( Limonu sıkmadan sadece dilimleyerek koyun ) Suyu geceden hazırlayın ya da 8 – 12 saat arası dinlendirin. Hazırladığınız suyu ertesi gün boyunca için ve bir sonraki gün için yeni su hazırlayın.

3 . PH Damlası ile Alkali Su Hazırlama

Ezcaneden satın alacağınız pH damlaları ile evde alkali su hazırlamanız mümkün. Damlanın üzerinde bulunan yönlendirmeler ile ne kadar suyun içerisine kaç damla ekleyeceğiniz yazacaktır. Verilen orana göre suyunuzu hazırlayın.

Alkali Su Nasıl İçilir?

Alkali suyu sabah uyandığınızda 1 bardak. Yemeklerden yarım saat önce ve yemeklerden 1 saat sonra olmak üzere içebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir