Alkali Beslenmenin Faydaları

Günümüzde hazır olarak tükettiğimiz bir çok yiyecek hem doğal değil hem de vücudumuza zararlı kimyasallar içeriyor. Son yıllarda çıkan sağlıklı beslenme trendleri bu kötü beslenme alışkanlıklarını bir kenara bırakara daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmeyi amaçlıyor. Bu beslenme trendlerinden biri de alkali beslenme. ( Bknz : Alkali Diyeti ) Alkali beslenme vücudun pH dengesini korumayı amaçlayan bir beslenme programı. Doğal ve işlenmemiş gıdalar ile sürdüreceğiniz alkali beslenme programında dikkat edilmesi gereken nokta vücudun pH dengesini tutturmak. Vücudun ortalam pH değeri 7.35 civarındadır. Ancak yediğimiz her şey bu dengeyi değiştirerek ya artırır ya da azaltır. Eğer tükettiğiniz gıdalar asidikse vücut dengeyi tutturamaz ve denge gittikçe düşer. pH dengesi azaldıkça vücudun asit yükü artar bu da uzun vadede vücuda büyük zararlar verebilir. Ancak eğer alkali besinler ile beslenirseniz hem pH dengenizi sağlarsınız hem de daha sağlıklı ve dengeli beslenirsiniz.

Alkali Beslenmenin Faydaları

  • Alkali beslenme tamamen doğal ve işlenmemiş gıdalar tüketmeyi amaçlar. Bu da daha sağlıklı ve bilinçli bir beslenme düzeni oluşturur.
  • Vücudun asit yükünün azalması ile birlikte organlarn gördüğü zarar ortadan kalkar, vücut daha sağlıklı bir hale gelir.
  • Bağışıklık sistemin güçlenir.
  • Vücudun enerji miktarı artar, kişi kendiniz daha canlı ve zinde hisseder.
  • Alkali beslenmenin cilt sağlığına da etkileri büyüktür. Cildi güzelleştirir daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
  • Kişi sağlıklı beslendiği için kilo kontrolü sağlamaya başlar. Bu da gereksiz kalori almasını önler, kilo vermesine yardımcı olur.
  • Vücutta doğal detoks ortamı yaratılır. Vücut toksinler ile savaşmak zorunda kalmaz, bu da bağışıklığı güçlendirir.
  • Alkali beslenmenin faydalarından bir diğeri de bel, kalça, karın gibi bölgesel yağlanmaların önüne geçer.

Alkali Yiyecekler Tablosu 

Tabloda bulunan yiyecekler arasından asidik olanları ne kadar çok tüketirseniz o kadar sağlıksız besleniyorsunuz demektir. Beslenme alışkanlığınızda küçük değişiklikler yaparak alkali beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz. Tükettiğiniz meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca mevsim ürünlerinden seçmeli, mümkün olduğunca organik beslenmeye çalışmalısınız. Ayrıca programınızın daha sağlıklı olması için bol bol su ve bitki çayı tüketmelisiniz. Tüm bunları doğru bir şekilde yerine getirdiğinizde daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir