Adrenal Yorgunluk Nedir?

Modern hayatta sağlığımızı ciddi boyutlarda tehdit eden, ancak halk tarafından henüz pek fark edilmeyen rahatsızlıklar içerisinde yer alan adrenal yorgunluk, stres sonucunda ortaya çıkıyor. Stres ile mücadele etmek için sürekli olarak böbrek üstü bezlerinin kortizol maddesi salgılamaktan yorgun düşmesi, sonuç olarak da vücutta kortizol maddesinin miktarının azalarak, stres ile mücadele edememesi, adrenal yorgunluk nedir? sorusuna en doğru tanım olarak karşımıza çıkıyor.

Nedensiz yorgunluk hissetmek, sabah kalkmakta zorlanmak, stresten tüm çabalara rağmen kurtulamamak, mutlu olamamak ve bir türlü eğlenememek, nedeni bilinmeyen baş ağrısı ile karşılaşmak, saatlerce uyumaya rağmen yeterince dinlenmiş hissetmemek; adrenal yorgunluğunun en belirgin özellikleri içerisinde yer alıyor.

adrenal yorgunluk tedavisi

Adrenal yorgunluğuna neden olan en önemli etkenlerin ise kötü ve yetersiz beslenmek, mükemmeliyetçi olmak, mesleğinden memnun olmamak, özgüven eksikliği, kendini hiçbir işe yaramıyormuş gibi hissetmek vb. sebepler olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik yetersiz sebze ve meyve tüketimi, kafeinli içecekler ve düşük lifli gıdalar da diğer önemli etkenler içerisinde bulunuyor.

Bu rahatsızlığa yakalandığını düşünen kişilere, bu sendromdan bir an önce kurtulmak için birtakım görevler düşüyor. Düzenli beslenmek, spor yapmak, kaliteli ve düzenli uyku uyumak, yeni hobiler geliştirmek ve zamanı en iyi şekilde kullanmak; adrenal yorgunluk ile mücadele yöntemleri içerisinde yer alıyor.

adrenal yorgunluk

Aşırı ve kronik strese bağlı olarak vücudun sürekli adrenalin salgılaması sonucu baş gösteren bu rahatsızlıktan kurtulmak için bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Tedavi sürecinde hastalığın boyutuna göre anti depresan, bilişsel davranış ya da planlı egzersiz tedavisi gibi yöntemler uygulanabiliyor.

Sizler de bu belirtilerden bir kısmının sizde mevcut olduğunu düşünüyorsanız, en kısa süre içerisinde doktora başvurabilir ve tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir