Adet Sancısına iyi Gelen Şeyler

adet-sancisina-iyi-gelen-seylerNeredeyse her kadının regl dönemlerinde yaşadığı sancı süreçleri bazen oldukça çekilmez olabilir. Bu ağrılar kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarından oluşur. Bu ağrılar günlük yaşamı oldukça güç hale getirirken, yarattığı olumsuzluklar sebebiyle psikolojik olarak da oldukça rahatsız edici olabilir.

Peki adet döneminde yaşadığımız sancıları azaltmak için neler yapabiliriz? İşte adet sancısına iyi gelen şeyler;

1 . Zencefil

Zencefil uzun yıllardır kadınların regl dönemlerinde sancıları azaltmak için kullandığı yöntemlerden birisi. Zencefil regl ağrısına sebep olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşmesini sağlar, ayrıca adet öncesi sendromdan kaynaklanan yorgunluk ve düzensiz döngü sorunlarının üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Zencefili regl döneminizde çay olarak hazırlayarak limon veya bal ekleyip günde 3 bardak içerek ağrılarınızı büyük ölçüde hafifletebilirsiniz.

adet-sancisina-iyi-gelen-seyler2 . Sıcak Havlu ya da Su Torbası

Bir havluyu ısıtarak ya da sıcak su torbası hazırlayarak karnınızın alt bölgesine koyabilirsiniz. Sıcaklık kasılmaların ve sancıların azalmasını sağlayacaktır. Sancınızın olduğu sürece ya da regl olacağınızı hissettiğinizde karın bölgenizi sıcak tutmanız gerilmiş kaslarınızı rahatlatmaya yeterli olacaktır.

Ayrıca ılık duş almak ya da ayakları sıcak su içinde bekletmek de adet sancısına iyi gelen şeylerdendir.

3 . Minerallerden Faydalanın

E vitamini, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller adet kasılmalarını önleyen minerallerdendir. Bu mineralleri içeren besinlerden tüketip ya da bitkilerden çay yaparak adet sancılarınızı azaltabilirsiniz.

adet-sancisina-iyi-gelen-seyler4 . Fesleğen

Fesleğen kafeik asit içerir, kafeik asit ise regl ağrısı ve kasılmaları önlemede oldukça etkilidir.

Regl döneminizde fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve bardağın ağzını kaparatak 15-20 dakika demlendirin. Günde bir bardak olacak şekilde bu çaydan içmeniz adet sancılarınızı azaltacaktır.

5 . Papatya Çayı 

Papatya anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri sayesinde, adet sancılarını giderir ve rahmi dinlendirir. Ayrıca adet döneminde gerçekleşen sinirlilik, duygu durum değişiklikleri gibi durumları da önler.

Bir demliğe biraz papatya ve sıcak su koyarak 15 – 20 dakika dinlendirin. Günde 2 bardak olacak şekilde içmeniz yeterli olacaktır.

6 . Maydanoz

Mayda

noz, regl sancılarını azaltmada ve gidermede oldukça faydalı olan apiol ve myristicin içerir. Regl sancılarını azaltmanın yanında adet düzensizliğini de düzenler.

Bir bardak suyun içerisine bir kaç dal maydanoz koyun ve 5 dakika boyunca kaynatın.  Hazırladığınız karışımı soğuduktan  sonra günde 2 bardak olacak şekilde tüketin.

adet-sancisina-iyi-gelen-seyler7 . A Vitamini

A vitamini içeren besinler regl sancısına iyi gelir ve bu dönemde ağrıları azaltır. Regl sürecinizde havuç, ıspanak, marul, kara lahana, yeşil fasulye gibi besinler tüketebilirsiniz.

8 . Orgazm Olmak

İlginçtir ama orgazm olmak vücuttaki hemen hemen tüm ağrıların hafiflemesinde en etkili yöntemdir. Özellikle adet sancısı yaşadığınızda orgazm olmak rahminizi gevşetir, kan dolaşımını yükseltir ve endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Bu da bedeni rahatır ve regl döneminizi daha rahat geçirmenizi sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir