Adet Öncesi Gerginlik Sendromu ( PMS ) Nedir? Nasıl Önlenir?

adet-oncesi-gerginlik-sendromuAdetinize birkaç gün kala kendinizi daha mutsuz, daha yorgun ya da daha sinirli hissediyorsanız; gerginliğinizden ötürü arkadaşlarınızı, sevdiklerinizi kırıyorsanız; büyük ihtimalle adet öncesi gerginlik sendromu ( PMS ) yaşadığınızı söyleyebiliriz.

Her ay adet kanamasından bir ya da iki hafta önce başlayan ve gerginliğinizin ve sinirinizin hat safhaya ulaşmasına neden olan fiziksel ve duygusal belirtiler; tıp dilinde PMS yani adet öncesi gerginlik sendromu olarak tabir ediliyor.

Her kadında farklı belirtiler ile kendini gösterebilen bu sendromun derecesi de aynı kişide aydan aya değişiklik gösterebiliyor. Memelerde hassasiyet, baş ağrısı, kendini yorgun ve bitkin hissetme, sinirlilik, ciltte sivilcelenme PMS ’nin fiziksel belirtileri içerisinde yer alıyor.

Kadınlarda PMS ’nin neden görüldüğü tıp dünyasında net olarak ispatlanabilmiş değil. Ancak birtakım bulgulara göre tuzlu yeme alışkanlığı, kafeinli ve alkollü içecek kullanımı PMS’ ye sebep oluyor.

PMS’ ye neden olan en önemli durum ise adet kanamasına yakın haftalarda kadınların hormonlarında önemli dalgalanmaların görülmesi. Kansızlık, ilaç bağımlılığı, tiroid bozuklukları da PMS’ ye neden olabilen diğer faktörler arasında bulunuyor.

Her kadında farklı belirtileri görülen adet öncesi gerginlik sendromu; mevsimsel farklılıklara, aşırı yorgunluğa, kişinin yaşantısındaki stres derecesine göre farklı boyutlarda hissedilebiliyor.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nasıl Önlenir?

  • Öncelikle tuzlu yeme alışkanlığınızdan vazgeçmeli, kafeinli içecekler tüketmemeli ve mümkün olduğunca egzersiz yapmalısınız.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak durmalı, sigara içmemelisiniz.
  • Kalsiyum ve D vitamini içeren yiyecekler tüketerek de sendromun belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Tedavi Edilebilir mi?

  • PMS ’yi atlatmada ‘doğum kontrol hap kullanımının’ en etkili tedavi yöntemleri arasında yer aldığını ifade edebiliriz. Ancak doğum kontrol haplarını kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine kullanmanız gerekiyor.
  • Eczanelerde satılan ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunan çuha çiçeği yağı ve hayıt bitkisi içeren haplardan temin ederek, bitkisel haplarla da bu rahatsızlığınızın şiddetini hafifletebilirsiniz.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Ne Zaman Sona Erer?

  • Bu rahatsızlığın yıllarca sürebileceğini belirtmek istiyoruz. Ancak doğum sonrasında bu şikayetlerinizde önemli miktarda düşüş yaşayacağınızı ve menopoza yakın süreçte şikayetlerinizden tamamen kurtulacağınızı müjdeleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir