Adet Gecikmesinin Sebepleri

Adet gecikmeleri tüm kadınlarda akla ilk olarak ” hamile miyim? ” sorusunu getirse de geciken adet sürecinin aslında çok farklı sebepleri de bulunabilir. Peki adet gecikmesinin hamilelik dışındaki diğer sebepleri nelerdir?

1 . Stres

Stres her şeyi olduğu gibi adet düzenimizi de olumsuz yönde etkileyen faktörlerden ilki. Yaşadığınız gergin ve stres dolu günlerin yansıması adet döngünüze yansıyabilir ve vücudunuzda bulunan GnRH hormonunun ( cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon ) seviyesini azaltara daha az salgılanmasına sebep olabilir. Stres sonucu oluşan bu durum hormonun azalmasına ve böylece yumurtlama sürecinin gerçekleşmemesine karşılığında adet olmamaya sebep olur. Böyle bir süreçte yapabileceğiniz şey stresli ortamdan uzaklaşarak rahatlamaya, zihninizi boşaltmaya çalışmak olacaktır.

2 . Rutin değişiklikler

Gün içerisindeki aktivitelerinizde yarattığınız düzen bozulduysa, örneğin mesai saatleriniz değişti, gece uyku düzeniniz bozuldu vb. bu gibi değişiklikler biyolojik saatinizi etkileyerek adet düzeninizi bozabilir.

adet-gecikmesinin-sebepleri

3 . İlaç kullanımı

Adet gecikmesinin sebeplerinden bir diğeri de kullandığınız ilaçlar olabilir. Eğer yeni ya da farklı bir ilaç kullanımına başladıysanız bu vücudunuzun düzenini bozarak adet görmemenize ya da geç adet olmanıza sebep olabilir. Bu durumda doktorunuz ile konuyu görüşerek destek alabilirsiniz.

4. Hastalık

Eğer adet öncesi sürecinizde bir hastalık geçirdiyseniz bu da adetinizin gecikmesine sebep olabilir. Geçiçi olan bu durum hastalığınız son bulduğunda düzelecek ve tekrar adet düzeninize geri döneceksiniz.

5 . Aşırı kilo

Aşırı kilo hormonal düzeni etkileyerek adetinizin düzensizleşmesine ya da tamamen bitmesine sebep olabilir. Bu durum doğurganlığı da olumsuz yönde etkiler. Normal kilo seviyenize geldiğinizde adet düzeniniz de kendiliğinden düzene girecektir.

6 . Aşırı zayıflık

Nasıl fazla kilo adet düzenini etkiliyorsa fazla zayıf olmak da vücuttaki yağ oranı yetersiz kılar ve bu da adet  gecikmesine ya da hiç adet görmemeye sebebiyet verir. Amenore adı verilen bu durum biraz kilo alındığında kendiliğinden çözülecektir.

7 . Menopoz

Eğer belli bir yaşın üzerindeyseniz ve adet düzensizlikleri yaşıyorsanız bunun sebebi yumurtalıklarınızın artık çalışmıyor oluşundan kaynaklanabilir. Menopoz ile birlikte adet gecikmeleri ve bir süre sonra ise tamamen adet görmeme durumunu yaşarsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir