Adet Döneminde Denize Girmek Sağlıklı mıdır?

Kadınlar regl dönemlerinde yaşadığı önemli sorunlardan biri de denize girmek. Adetliyken denize girmenin olumsuz sonuçlar yaratacağına dair genel geçer yargılar da bulunsa doğru yöntemleri uyguladıktan sonra gönül rahatlığı ile denize girebilirsiniz.

Eğer reglken ped kullanıyorsanız ped ile denize girmek hiç doğru bir hamle olmaz. Ped pamuklu bir yapıya sahiptir ve denize girdiğinizde su ile birleşerek şişer, kötü bir görüntü sağlar. Ayrıca ped içinde biriken kanın deniz ile birleşmesi sağlıksız sonuçlar yaratabilir. Bu yüzden eğer regl olduğunuzda tercihiniz ped kullanmaktan yanaysa denize girmemenizi öneririz.

Regl döneminde eğer tampon kullanıyorsanız şanslısınız, denize girebilirsiniz. Tampon yapısı gereği dışarıya sızıntı yapmaz ve karşıdan belli olmaz.  Vajina içerisinde şişer, bu da deniz suyunun adet kanı ile birleşip üreme kanallarına ulaşma riskini düşürür. Ayrıca sık değiştirildiği için hijyenik ve sağlıklıdır.

Girdiğiniz deniz temiz bir denizse adetliyken mikrop kapma gibi bir olasılık söz konusu olmaz. Tamponunuzu denizden çıktığınız gibi değiştirmek yeterli olacaktır.

Adet döneminde denize girmek sağlık açısından risk yaratmaz ancak havuza girmek hem adet döneminde hem de normal dönemlerde kadınlar için vajinal sıkıntılar yaşatabilir. Girdiğiniz havuzun çok temiz ve hijyen kurallarında olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde havuzdan mikrop kapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir