Adet Dönemi için Diyet Önerileri

Adet dönemi kadınların en sancılı dönemlerinden biri. Ağrılı saatler, PMS semptomları bu dönemde hayatı size zehir edebilir gibi görünse de bazı ufak değişiklikler ile bu süreçteki şikayetlerinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz,

İşte adet döneminde uygulayabileceğiniz diyet önerileri;

1 . Araşidonik asit içeren besinlerden uzak durun

adet-doneminde-zayiflama

Araşidonik asit, vücudun büyümesi için gerekli olan yağ asitlerinden biridir. Bu asit vücutta prostaglandinlerin üretimine sebep olur. Prostaglandin ise regl sürecinde rahimdeki kasılmalar üzerinde etkili olan bir hormon çeşididir. Yani ne kadar fazla araşidonik asit içeren besin tüketirseniz o kadar prostaglandin üretir ve o kadar fazla sancı yaşarsınız. Araşidonik asit içeren besinler ; yumurta,  tereyağı, mısır, hurma, hindistan cevizi, hindi, tavuk, kabuklu deniz hayvanlarında bulunur.

 

2 . Süt ve süt ürünlerini azaltın

Süt ve süt ürünlerinin sizi rahatlatacağınız düşünseniz de bu dönemde tükettiğiniz süt ürünleri vücudunuzda gaz oluşumuna sebep olacaktır. Bu da karın ve kasık bölgenizde fazladan basınç oluşturarak daha fazla ağrı çekmenize neden olabilir.

3 . Sebze tüketimini arttırın

adet-doneminde-zayiflama-2

Özellikle yağı azaltılmış sebze tüketimi, regl döneminde kandaki östrojen ve progesteron düzeyini düşürür, sıvı tutumunu azaltarak daha az sancı yaşamanızı sağlar.

4 . Lif tüketimini arttırın

Sağlıklı bir diyet programında da olduğu gibi, regl sürecinde de lifli gıda tüketimi oldukça önemli. Lifli gıda tükettiğinizde kanınızdaki östrojen düzeyini azaltır, bu sayede dismenore şiddetini azaltırsınız. Ayrıca lifli gıda tüketimi sayesinde bağırsak hareketlerinizi canlandırır, kabızlığı önler, kan şekerinizi düzenler, açlık krizlerinizi önlersiniz. Tam tahıllar, kuru erik, armut narenciye, mercimek, elma, havuç, brokoli, biber, mısır gibi lif içeren besinler regl döneminizde sıkça tüketebilirsiniz.

5 . Rezene çayı için

adet-doneminde-zayiflama

Rezene çayı özellikle regl dönemindeki mide kasılmalarına karşı oldukça faydalıdır. Sindirimi düzenler, mide gazının atılmasını sağlar, rahim kasılmalarını hafifletir. Adet döneminizde günde maksimin 2 -3 fincan rezene çayı tüketebilirsiniz.

6 . Vitamin ve mineral desteği alın

B1, B3, B6 ve E vitamini ve ayrıca magnezyum, kalsiyum, çinko gibi vitamin ve minerallerin regl dönemi semptomlarını gidermede oldukça etkilidir. , bu yüzden bu dönemlerde bu vitaminlerin desteğini alarak sancılarınızı azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir