Açlığını Kontrol Altına Al

İnsanlar normal şartlarda sabah vakitleri kesin olmak üzere, günde 3 öğün  dengeli bir şekilde beslenerek, rahatlıkla ideal kilolarında ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Ama çoğu zaman açlığın bastırılamadığı, günde neredeyse 10 defa yemek yenildiği ile karşılaşılır. Sanki ne yerseniz yiyin hiç doymuyormuşsunuz hissine kapılırsınız. İşte bu durum aslında duygusal açlık ve yanlış beslenme kaynaklıdır. Vücudumuzda meydana gelen hormonal değişimler nedeniyle yeme eğilimine ya da yememe eğilime geçeriz. Stres hormonlarındaki artış ve normal beslenme sırasında tüketilen yiyeceklerin cinsi ve şekli açlık üzerindeki kontrolle alakalıdır. Açlığınızı kontrol altına almak istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere uymaya çalışın.

açlığı kontrol altına almanın yolları1 . Şekeri hayatınızdan yavaş yavaş çıkarın: Sürekli tatlı yemek tatlı isteğinin sürekli artmasına yol açar. Şekeri azaltmak ya da tamamen hayatınızdan çıkartmak, şeker isteğinin azalmasına ve böylelikle açlığın yatışmasına sebep olur. Ayrıca, işlenmiş şekerin ne kadar sağlıksız olduğunu da bilmelisiniz.

2 . Bol bol su için: Su içmek sağlıklı olmanın anahtarı gibidir. Mutlaka günde 6 ila 8 bardak arasında su tüketmelisiniz. Su sayesinde midenizde toklu hissi oluşur. Yemeklerden önce su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, yemek porsiyonlarınızın azaldığını da göreceksiniz.

3 . Öğün Atlamayın: Sıklıkla öğün atlayarak yemek yemeden tasarruf yapıldığı düşünülür ama yapılan araştırmalar bunun tam aksini gösterir. Öğün atlandığı zaman düşen kan şekeri nedeniyle bir sonraki öğünde çok fazla ve hızlı yemek yedildiği görülüyor. Ayrıca hızlı yükselen kan şekeri nedeniyle de açlık bir türlü geçmiyor. 3 ana öğünü atlamamak ve aralarda da meyve yoğurt gibi sağlıklı ve mideyi yatıştırıcı gıdalar tüketmek önemlidir.

4 . Her Gün Spor Yapın: Spor yapmak fiziksel olarak dinç kalmanın ve açlıkla baş edebilmenin etkili bir yoludur. Spor sayesinde zihinsel kontrol güçlenir, açlıkla daha kolay baş edilir.

5 . Dikkatinizi Dağıtın: Açlık krizlerinin geldiğini kolaylıkla hissedebilirsiniz. O anda hemen buzdolabına yönelmek yerine dikkatinizi bambaşka bir şeye vermeye çalışın. Kitap okumak, birini aramak, dışarıda yürüyüşe çıkmak gibi basit aktiviteler sizi atıştırmaktan alıkoyar.

açlığı kontrol altına almanın yollarıBunlardan başka;

  • Stres hormonlarının vücutta artması yeme isteğini tetikler. Stressiz bir hayat yaşayın. Mutlu olun. Çünkü mutluluk hormonu olan serotonin direkt olarak iştahla alakalıdır. Bu hormon salgılandığı sürece fazla yemeğe ihtiyaç duymazsınız.
  • Kaliteli bir uyku alındığında leptin hormonu beyne vücudun memnun olduğu sinyalini verir. Bu sinyal vücudun fazla hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı şeklinde algılanır.
  • Kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmek, gün içerisinde sizi daha tok tutar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir