8 Doğal Antibiyotik Yiyecek

Hiçbir yan etkisi olmadan, reçetesiz tüketebileceğiniz doğal antibiyotik yiyeceklerin olduğunu biliyor muydunuz? Günlük hayatınızda sürekli tükettiğiniz bazı yiyecekler siz farkında olmadan doğal antibiyotik etkisi yapıyor. Bu yiyeceklerin faydalarını bilerek tüketmeye devam ettiğinizde reçeteye gerek kalmadan mantar, enfeksiyon gibi hastalıkların önüne kolayca geçebilirsiniz.

İşte evinizde bulunan doğal antibiyotik yiyecekler;

dogal-antibiyotik-yiyecekler1 . Bal

Hemen her evde bulunan bal çok iyi bir antibiyotik özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan amigdalin maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve güçlü bir antibiyotik etkisi yaratan bal öksürüğe iyi geliyor, uyku kalitesini artırıyor, vücutta tehlike sinyali veren bakterilerin büyümesini engelliyor.

2 . Sarımsak

Yüzyıllar boyunca dünyanın bir çok farklı yerinde ilaç olarak kullanılan sarımsak sofralarımızın vazgeçilmezi olmakla birlikte sağlığımızın da vazgeçilmezi. Doğal antioksidan özelliği de bulunan sarımsak; B6 ve C vitaminleri yanında, demir, kalsiyum, bakır ve manganez gibi vitamin ve mineralleri içeriyor. Sarımsağın faydalarından bazıları, metabolizmayı kuvvetlendirmek, kansere karşı savaşmak, soğuk algınlığına yakalanmayı önlemek , kolestrole, kalp sağlığına ve alzheimer hastalığına iyi gelmek, yaşam süresini uzatmak.

dogal-antibiyotik-yiyecekler3 . Kekik Yağı

Özellikle mantar enfeksiyonlarının yok edilmesini sağlayan kekik yağı, vücuttaki zararları bakterilerin de yaşamasını önlüyor. Bağırsak enfeksiyonlarını da tedavi edici özelliği olan kekik yağı kalp sağlını da koruyor.

4 . Lahana

İyileştirici etkisi ile bilinen lahana,  bol miktarda diyet lifi, protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin C ve K vitaminleri içeriyor. Enfeksiyonel rahatsızlıkları önleyen lahana ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanserden koruyor, damar sağlığını artırıyor.

5 . Elma Sirkesi

Her ne kadar tadı ve kokusu sebebi ile çok sevilmese de elma sirkesi vücuttaki enfeksiyonları temizliyor, içerdiği C vitamin sayesinde vücudun direncini artırıyor, bu sayede vücudu kuvvetlendirerek hastalıklar ile daha kolay mücadele etmesine yardımcı oluyor. Soğuk algınlıklarına bire bir olan elma sirkesi ayrıca sindirim sistemini güçlendirici etkisi ile biliniyor.

dogal-antibiyotik-yiyecekler6 . Kayısı

İçerdiği A vitamini sayesinde kayısı vücutta antibiyotik etkisi göstererek, hastalıkların korunmasını sağlıyor. Ayrıca kayısı, kanda biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kanın temizlenmesine yardımcı oluyor, kansere yakalanma riskini azaltıyor, kalp ve göz sağlığını koruyor.

7 . Soğan

Antibakteriyel ve antiseptik özelliği bulunan soğan güçlü bir doğal antibiyotik yiyecek. Enfeksiyonlara, virüs kaynaklı rahatsızlıklara karşı oldukça etkili. Ayrıca soğan tüketmek hastalıklara karşı korunmayı, hastalıklar ile mücadele etmeyi kolaylaştırıyor. Enfeksiyon hastalıklarında da tedavi edici özelliği oldukça güçlü.

8 . Zerdeçal

Yemeklerde baharat olarak kullanılan zerdeçal, çok iyi bir antiseptik ve antibiyotik. Demir, potasyum, B6 ile C vitamini, manganez içeriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu bakterilere, iltihap ve   serbest radikallere karşı koruyucu görev üstleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir