7 Madde ile Yaşlanmayı Geciktir

Her ne kadar insan kendini hangi yaşta hissederse o yaştadır denilse de  önüne geçemediğimiz durumlardan bir tanesi malesef ki yaşlanmak. Hiç kimse cildinde kırışıklık olsun, saçları beyazlasın, vücudu güçsüzleşmeye başlasın istemez. Peki önüne geçemesek de yaşlanmayı geciktirebilir miyiz?

Sağlıklı  bir hayat, yapılacak ufak tefek değişiklikler ve bir kaç öneri ile yaşlanmayı geciktirmek sizin elinizde.

yaşlanmayı geciktirme1 . Anti-aging Etkili Yiyecekler ile Beslenin

Ceviz, brokoli, avokado, tarçın, barbunya, kırmızı lahana, nar, sarımsak anti-aging etkili yiyeceklerden sadece bir kaçı. Hemen her yerde bulabileceğiniz bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmek yaşlanma sürenizi uzatacaktır.

 

2 . Kokulu Mumlardan Uzak Durun

Araştırmalar kokulu mumun içerisinde bulunan etken maddelerin yaşlanmayı hızlandırdığını ortaya çıkardı. Sentetik kokular ile yapılan ve petrolden elde edilen kokulu mumların çoğu çeşitli kanserlere yol açıyor ve yaşlanma sürecini oldukça hızlandırıyor.

yaşlanmayı geciktirme3. Sevdiğiniz Bir İşte Çalışın

Günümüz koşullarında çok kolay olmasa da sevmediğiniz bir işte, mutsuz ve gergin çalışma ortamında iş yaşamına devam etmek yaşlanmayı hızlandıran önemli sebeplerden birisi. Özellikle yoğun stres, aşırı gerginlik, fazla çalışma saatleri kalp hastalıkları riskini artırıyor. Yoğun ve aşırı iş temposu, uzun süreli kronik stres de beynin işlevselliğini de azaltıyor. Tüm bunlar da kişinin yaşlanma sürecini oldukça hızlandırabiliyor.

Tüm bu sebeplere rağmen iş yaşantınızı değiştiremiyorsanız kendinize bulunduğunuz ortamda sizi mutlu edecek ufak sebepler bulmaya çalışarak, bu süreci biraz olsun yavaşlatabilirsiniz.

4 . Fazla Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Her şeyde olduğu gibi şeker tüketiminde de fazlası oldukça zararlı. Ciltte erken kırışıklıklara yol açan aşırı şeker tüketimi, obeziteden, tip2 diabete kadar birçok sağlık sorununa yol açıyor. Yapay tatlandırıcılar, ilave şeker içeren besinler gibi fazla şekerli her şeyi hayatınızdan uzaklaştırmak

yolunda oldukça önemli bir adım olacaktır.

yaşlanmayı geciktirme5 . Deliksiz 8 Saat Uyuyun

Kaliteli ve düzenli uyku yaşlanmayı geciktirme yollarından biri. Uykusuzluk kortizol eksikliğine yol açtığı gibi vücudun iç ve dış görünümünü etkiler. Işıktan uzak, karanlık bir ortamda en ideal uyuma süresi olarak 8 saatinizi mutlaka uykuya ayırın .

 

6 . Spor Yapın

Kemik yoğunluğu, enerji arttırmak ve gücünüzü kaybetmemek adına düzenli olarak spor yapmak oldukça önemli. Spor aynı zamanda metabolizmanızın çalışmasını, kalbinizin korunmasını, fit ve dirençli kalmanızı sağlayacak etkenlerden biri. Ayrıca spor yüksek tansiyon riskini, şeker hastalığının gelişme riskini, göğüs, bağırsak, prostat kanserinin gelişme riskini azaltır. Düzenli spor yaşınız ilerlese de hala dinç ve sağlıklı kalmanızı sağlar.

7 . Seks Yapın

Cinsel hayat deyip geçmemek ve üzerine eğilmek yaşlanmayı geciktirme listesinde oldukça önemli maddelerden biri. Düzenli bir seks hayatı stresi yenmenize, kalori yakmanıza, daha güçlü bir bağışıklık sistemine, iyi bir dolaşım sistemine sahip olmanıza, kalp sağlını korumanıza ve hatta normalden sekiz yıl daha uzun yaşamanıza neden olur. Ayrıca seks esnasında kan basıncının artması, kasların çalışması ve mutluluk hormonunun yüksek oranda salgılanması, kişiye kalıcı güzellik sağlıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında seks hayatınızı canlandırmak oldukça keyifli ve sağlıklı sebepler doğurabilir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir