7 Günlük Su Orucu Nedir? Faydaları Nelerdir?

7 günlük su orucu, vücudun kendisini temizlemesine yardımcı olan yoğun bir diyet türü. Su tek başına içildiğinde hiçbir şekilde kalori aldırmaz aksine vücudu toksinlerden arındırarak detoks etkisi yaratır. Duygusal ve fiziksel açıdan zor bir diyet gibi görünse de 2 – 7 gün boyun hiç kalori almadan su orucu yapmak vücudunuz üzerinde birçok farklı olumlu etki yaratabilir. Ancak yine de bu tip diyetleri uygulamadan önce kesinlikle doktorunuz ile görüşüp onayını almanızı tavsiye ederiz.

7 Günlük Su Orucu Nasıl Uygulanır ?

7 günlük su orucu ciddi anlamda kalori eksikliği yaratan bir diyettir. Bu yüzden ilk önce ilk 2 gün uygulanır sonrasında 4 ve 7 günlük uygulamalar ile devam ettirilir. Eğer zayıfsanız bu diyet vücudunuzda fazladan yorgunluk yaratabilir. Eğer aşırı kiloluysanız hızlıca sonuç alabilirsiniz. Su orucu diyetini uygularken eğer beklenmeyen bir durum fark ederseniz mutlaka sonlandırıp uzman bir doktora görünmelisiniz.

7 günlük su orucu diyetine başlamadan önce vücudunuzu mental ve fiziksel açıdan hazırlamalısınız. Vücudunuz oruç süresince farklı tepkiler verebilir, ancak kendinizi rahat tutmanız bu açıda oldukça önemli çünlü insan vücudu 7 günlük su orucunu atlatabilecek düzeydedir. Ayrıca oruca başlamadan önce besleyici gıdaları içeren farklı bir diyet uygulamak su orucuna hazırlık olacaktır.

Su orucunda sadece su ve mineralli su içebilirsiniz. Günde 2 -3 litre arası su tüketmeniz önerilir. Orucun 1. gününde sadece pişmemiş ham sebze ve meyve tüketmelisiniz. Sabahları ise limonlu ballı su tüketebilirsiniz.

7 Gün Su Orucunun Faydaları

  • İnsülin hassasiyetini arttırır
  • Yağ yakım hızınızı artırır
  • Stresi azaltır
  • Kan basıncını azaltır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kanser hücrelerinde azalma sağlar
  • Kalp hastalığı riskini azaltır
  • Huzursuz bağırsak, kabızlık, ishal, gaz ve iştah kaybı gibi sindirim problemlerinin çözülmesinde yardımcıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir