5 Diyet Efsanesi

Eğer diyet yapmaya başladıysanız çevrenizdeki insanlardan mutlaka farklı yorum ve öneriler duymuşsunuzdur. Okuduğunuz kaynaklarda bile yer alan bazı diyet efsaneleri diyet yapma sürecinizde size engel olmakla kalmaz, hatalı ve yanlış beslenme alışkanlıkları edinmenize yol açar. İşte bazı diyet efsaneleri.

Diyet Efsaneleri

1 . Kolesterol ve Yumurta Tüketimi

Genelde kolesterolü olan kişilerin yumurta tüketmemesi önerilir. Hatta kimi efsanelere göre yumurta tüketmek bu kişiler için oldukça tehlikelidir. Ancak günümüzde bu konunun bu şekilde olmadığı ortaya çıktı. Yumurta doymamış yağ asitleri ve lesitin içerir. Bu maddeler de sağlığı korumada oldukça yardımcıdır. Burada tabii ki çok fazla yumurta tüketimi önerilen bir durum değil ancak hafta da 2 -3 kez yumurta tüketmek önerilen bir gerçek.

2 . Kahve Zararlıdır

Fazla tüketilen kahve zararlıdır ancak birçok uzman günde en az 1 fincan kahve içmeyi önererek kahvenin sağlıklı olduğunu öngörüyor. Günde 1 fincan içilen kahve Tip 2 diyabet riskini azalttığı gibi nörolojik rahatsızlıkların riskini de düşürür. Ayrıca kahve metabolizmayı canlandırarak kilo vermeyi destekler. Selülite sebep olmaz, antioksidan bakımından zengindir.

3 . Yağlar Zararlıdır

Diyet yapan kişilerde yağların zararlı olduğuna dair bir kanı vardır ve genelde bu kişiler hiçbir şekilde yağ tüketmemeye çalışırlar. Ancak sağlıklı yağlar zararlı olmadığı gibi diyet sürecini de destekleyerek kilo vermeyi hızlandırır. Yağ tüketimini tamamen kesmek ise vücudun kendi bünyesindeki yağları korumaya almasına yol açar. Zeytinyağı, badem yağı gibi sağlıklı yağlar ile diyet desteklenebilir.

4 . Şok Diyetler Zayıflatır

Özellikle yaza girerken şok diyet yapanların sayısı da artar. Ancak şok diyet size sadece geçici bir zayıflık sunabilir ayrıca sağlığınızdan olmanıza yol açar. Şok diyetler vücudun su tutmasına, uzun vadede kasların erimesine sebep olur. Ayrıca diyeti bitirdikten sonra verdiğiniz kilodan daha fazlasını almanıza yol açar. Bu yüzden şok diyetler yapmak yerine daha dengeli ve sağlıklı diyet programlarını denemelisiniz.

5 . Meyve Kilo Aldırmaz

Diyet efsanelerinden bir diğeri de diyetteyken sınırsız meyve yiyebileceğini düşünmek. Meyvelerin bir kısmı şeker içerir ve fazlası ekstra şeker depolamanıza yol açar. Bu da kan şekerinin dengesizleşmesine yol açar. Sınırlı meyve yiyerek daha çok çiğ sebze tüketimine yönelebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir