3 Zihinsel Adım ile Uyku Kalitenizi Artırın

Uyku sağlıklı bir yaşam için yeterli ve kaliteli alınması gereken en önemli ihtiyaçlardan biri. Sağlıklı bir uyku çekebilmek için birçok faktörün doğru şekilde oluşabilmesi gerekir. Örneğin vücudun uykuya hazır olması ya da zihnin uykuya hazır olması oldukça önemlidir. Dıştan gelecek farklı etkenler uyku kalitesini düşürebilir. Yemeği fazla kaçırmak, vücuttaki ağrılar, stres ve endişeler, solunum bozuklukları, uyum bozuklukları gibi etkenler geceleri rahat uyumanızı engelleyebilir. Zihninizin uykuya hazır olmaması da bu etkenlerden biri.

Eğer yarım kalan işlerinizi tamamlamak için uykunuzu erteliyorsanız, uykuya dalmak yerine zihninizde ertesi gün çözülmesi gereken konuları çözmeye çalışıyor, sorunları düşünüyorsanız zihin olarak uykuya hazır değilsiniz demektir. Peki bu durumda nasıl bir yol izlemeli?

Zihinsel Değişimler ile Uyku Kalitesini Artırmanın Yolları

1 . Bırakın

Siz uyuduğunuzda hiçbir işiniz yarım kalmayacak ve sabah uyandığınızda tüm konuları aynı şekilde hayatınızda buluyor olacaksınız. Eğer yapmanız gereken bir iş varsa uykunuzdan feragat ederken işinizi tamamlamaya çalışmak bir sonraki günün verimsiz ve vücut olarak enerjisiz geçmesine yol açar. Gecenizi ne kadar dinlenmiş geçirirseniz ertesi günü de o kadar verimli geçirirsiniz. Bunun bilincinde olarak yatağa yatıp, zihninizi düşüncelere değil uykuya açtığınızda çok daha rahat bir uyku süreci geçireceğinizi görebilirsiniz.

2 . Düzenli Olun

Bir gece saat 10:00 ‘da bir gece saat 01:00 ‘de uyduğunuzda ertesi gün bünyeniz ne zaman uyuması gerektiğini çözemez. Uyku konusunda ne kadar düzenli olursanız zihniniz de bu duruma o kadar kolay uyum sağlayacaktır. Mümkün olduğunca aynı saatte uyumaya özen gösterin. Uyku saatinizi uyanmanız gereken saate uygun olarak, ortalama 7 -8 saat uyuyacağınız şekilde seçin.

3 . Uykunun İyileştirici Etkisini Hatırlayın

Uyku vücudunuzun en küçük yapı taşlarını bile iyileştirici özelliktedir. Vücudunuzu, hücrelerinizi, zihninizi yeniler ve bir sonraki güne hazırlar. Kalp hastalıkları, kalp krizi, diyabet ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Vücut direncini artırır, kilo kontrolü sağlar, depresyon, anksiyete, stres gibi olumsuz durumların önüne geçmede yardımcıdır. Tüm bunların bilincinde olarak hareket ettiğinizde uykuya daha fazla önem verebilir ve bunu zihninize yerleştirebilirsiniz. Bu da size kaliteli bir uyku ve ardından kaliteli bir yaşam sunacaktır.