3 Adımda Tembellikten Kurtul

Gün içinde bir çok işinizi erteliyor, işlerinizi biriktiriyor ve en sonunda bir yığın iş ile baş başa mı kalıyorsunuz? Korkarız ki siz de tembelsiniz. Kimi zaman üşengeçlikten, kimi zaman canımızın istemediğinden bir çok işi yarım bırakıyor ya da hiç yapmıyoruz. Anca gün sonunda tüm bu tembellikler birikerek en önemli sorunlarımızdan biri olarak karşımıza çıkıyor. Tembellik ilgilenilmediğinde hastalık düzeyine kadar ulaşabilir ve hayatınızı oldukça olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden tembellikten kurtulmak için bir takım önlemler alabilirsiniz.

tembellikten-kurtulmak-icin1 . Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Listeyi bir gece önceden ya da sabah güne başlamadan hazırlayabilirsiniz. O gün içinde yapmanız gereken tüm işleri önem derecesine göre sıralandırın. Sizi zorlayan ve gerçekten üşendiğiniz bir iş olursa sıranın sonuna alabilirsiniz. Ancak listeyi temizlediğinizde mutlaka o işi de bitirmeniz önemli. Listedeki işleri tamamladıkça hem rahatladığınızı hem de keyif aldığınızı hissedeceksiniz. Eğer listeyi tamamlamakta zorlanıyorsanız kendinize küçük ödül oyunları düzenleyerek her iş sonunda küçük hediyelerle kendinizi şımartabilirsiniz.

tembellikten-kurtulmak-icin2 . Parçalara Ayırın

Evi temizlemeniz gerekiyor ve günlerdir erteliyorsunuz diyelim. Bir anda tüm evi temizlemeye kalkışmak yerine parçalara bölün. Sabah uyandığınızda ilk olarak süpürge ile başlayın ya da sadece mutfağı temizleyin. Ardından biraz mola verin ve diğer bir odaya geçin. Bunu diğer işlerinizde de uygulayın. Bütün bir işi bir anda yapmaya çalışmak yerine parça parça yapmak daha kolay gelecektir.

3 . Yardım Alın

Eğer bir işi tek başınıza yapmaktan üşeniyorsanız yardım almaktan üşenmeyin. Birlikten kuvvet doğar düşüncesi ile tecrübeli birinden destek aldığınızda hem o işi daha kolay bitirirsiniz hem de elinizdeki bir yükten daha kurtulmuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir