14 – 15 Kasım Süper Ay Tutulması ve Etkileri

2016-super-ay-etkileriBu akşam (14 Kasım) gerçekleşecek dolunay son 68 yılın en büyük ve en parlak dolunayı. Gökyüzüne baktığınızda da dikkatinizi çekecek ve sizi oldukça etkileyecek olan dolunay 2034 yılına kadar bir daha malesef görünemeyecek. Evet dolunayın görüntüsü muhteşem ama peki insanlar ve yer yüzü için etkileri neler?

Kimi insan dolunayın insanı dengesizleştirdiğini  söylerken, kimileri de insanların verimini artırdığını, normal zamanlara göre daha verimli olduklarını iddia ediyor. Dolunayın yarattığı med cezir durumunun vücudunun yüzde 70’i su olan insanı da oldukça ettiği, kalp ve şeker hastaları, sinir sistemindeki  hücresel bozukluklardan dolayı yaşanan dengesizlikler yarattığı söyleniyor.

Özellikle kadınlar dolunay dönemlerinde daha duygusal, daha hassas oluyor, dolunay yüzünden şiddetli bağ ağrıları, yorgunluk, bitkinlik hali yaşıyorlar. Dolunay östrojen oranında artışa sebep olduğu için cinsel dürtülerde de bir artış görünüyor, ayrıca adet görme düzeninde de bozulmalar yaşanabiliyor.
Tam olarak kanıtlanamasa da dolunayın yarattığı med cezirin yer yüzünde deprem vs gibi yer hareketlerine sebep olduğu  da söyleniyor. Bu konuda henüz araştırmalar devam etse de, dolunayın yer hareketlerine sebep olduğu genel geçer bir kanı.

2016-super-ay-etkileri

Süper dolunayın tüm etkileri olumsuz değil. Bilinçaltındaki düşünceleri ve duyguları ortaya çıkarıyor, bu dönemde normal zamanlardan daha fazla ilham sağlıyor, ciddi bir konsantrasyon olanağı sunuyor, meditasyon yapmak isteyen kişiler için bağ kurulacak bir alan yaratabiliyor.

Atmosferdeki kırınım etkisinden dolayı dolunay’ın en büyük ve parlak göründüğü an ayın ilk doğarkenki, gün batımı hali olacak. Eğer süper dolunayın mükemmelliğini izlemek istiyorsanız bu saat dilimini seçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir