10 Kolesterol Düşüren Yiyecek

Vücut ihtiyacı olan kolesterolü kendisi üretir ve bu vücut için yeterlidir. Fazla kolesterol başta kalp hastalıkları olmak üzere sağlık için son derece zararlı olabilir. Kötü kolesterolü düşürebilmek için sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, ideal kiloda olmak yeterli olsa da eğer doktor kontrolünde ilerliyorsanız bazı besinleri daha sık tüketerek kötü kolesterolü düşürebilirsiniz.

İşte kolesterolü düşüren yiyecekler;

b6-vitamini-eksikligi1 . Kepek ( Yulaf, Pirinç )

Özellikle yulaf kepeği kolesterol seviyesini önemli oranda azaltan yiyeceklerden biri. Kalp rahatsızlıklarını önemli ölçüde azaltan tam tahıllı ürünleri özellikle sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz.

2 . Fındık

Fındık E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu içerdikleri sayesinde kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını olumlu yönde korur. Kolesterolünüzü dengelemek için günde yaklaşık 1 avuç kadar fındık tüketebilirsiniz.

3 . Bitter Çikolata

Bitter çikolata ve kakao, LDL kolesterolü düşüren yiyeceklerin önemlilerinden. yeterli miktarda tüketildiğinde kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolü yükseltir. Dikkat etmeniz gereken içerdiği şekerden dolayı yeterli miktarda tüketmek ve bitter olanı tercih etmek.

avokado-yaginin-faydalari4 . Keten Tohumu 

Günde yaklaşık 50 gram tüketilen keten tohumu, sağlıklı bir bireyde kolesterol seviyesini % 8, yüksek kolesterolü olan bir bireyde yaklaşık % 14 civarında düşürür.

5 . Avokado 

Avokadonun içerdiği ekli doymamış yağ asitleri ve lifler iyi kolestolün yükselmesini sağlar. Günde ortalama 1 adet avokado tüketmek kolesterolün düşmesinde yardımcı olacaktır.

cig-tuketilmesi-gereken-besinler6 . Sarımsak

Günde yarım diş kadar sarımsak tüketmek kötü kolesterolü ve yüksek kan basıncını ortalama % 9 ile % 12 arasında düşürür.

7 . Zeytinyağı 

Özellikle sızma zeytinyağı çok güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Yalnız kalorili bir gıda olduğu için kilo almamak için yeterli düzeyde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

8 . Siyah ve Yeşil Zeytin

Zeytin de hem güçlü bir antioksidan görevi görür hem de kolesterolü düşürüp kalp sağlığını korur. Günde ortalam 10 tane tuzsuz zeytin tüketmek kolesterolünüzü düşürmede yardımcı olacaktır.

yeni-yil-detoksu9 . Çay

Sadece yeşil çay değil, siyah ve beyaz çay da kalp sağlığını korur, kolesterolü düşürür. Örneğin şekersiz tüketilen yeşil çayın kolesterolü % 2 ila % 5 arasında düşürdüğü gözlenir.

10 . Balık

İçerdiği omega 3 vitamini sayesinde kalbin daha sağlıklı kalmasını sağlar, iyi kolesterol yani HDL kolesterolü yükseltir, damar tıkanıklığı riskini düşürür. Hamsi, sardalye, ton ve somon gibi balık türlerini sıkça tüketmek kolesterolünüz için öenmlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir