Yogalates Nedir?

Yoga çok eski zamanlara dayanan Hint kökenli bir öğreti iken, pilatesin geçmişi çok daha yakındır, modern denilebilir. Yogalates, bu iki sağlıklı öğretiyi tek bir potada eriten özel bir çalışma biçimidir. Vücudu hem zihinsel hem de fiziksel olarak zinde tutmasının yanında, vücudun enerji akışını düzenlemesi bakımından da çok önemli sayılır.Yogalates nedir Yogalates ile birlikte, doğru nefes alış teknikleri sayesinde vücuda giren oksijeni artırabilir ve bu sayede metabolizmanıza pozitif katkı yapmış olursunuz. Yogalates ayrıca, vücudun sıkılaşmasını ve fit bir görünümde kalmasını sağlar.

Yogalates henüz 2000’li yılların başında ortaya çıkmış bir öğreti olarak kabul edilebilir. En basit anlamda pilatesin kaslar üzerinde, yoganında denge üzerine odaklanmasının harmanlanmış hali denilebilir. Yogalates ile birlikte birleşen bu iki ana öge sayesinde vücudu kontrol etmek ve dengeyi sağlamak mümkün olur.

  • İskelet sistemini güçlendirir, hareket bozukluklarını önler,
  • Mental olarak vücudu zinde tutar, hastalıklara karşı zihinsel direnç oluşturur,
  • Doğru nefes almayı öğretir ve enerji akışını düzenler,
  • Koordinasyonun gelişmesini sağlar,
  • Boyun, sırt ve kas ağrılarını azaltır,
  • Metabolizmayı kuvvetlendirir,
  • Karın, kalça, bacaklar hedeflendiğinde sağlıklı kilo vermeyi sağlar.

Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Yogalates nedirYogalates için her hangi bir yaş sınırlaması olmasa da, öncelikle doktorunuza yogalates yapıp yapamayacağınızı danışabilirsiniz. Sonuç olarak sizi doktorunuzdan daha iyi tanıyan biri yok. Onun kalp, iskelet ve sinir sisteminize yönelik önerilerini dikkate alın.

Yogalates’e başlarken mutlaka boy, kilo, yağ, kas gibi ölçümlerinizi yaptırın. Çünkü bu ölçümler sayesinde kendinize en uygun çalışma programını oluşturabilirsiniz. Her sporda olduğu gibi yogalates’te de sistemli ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemlidir.

Yogalates nedirGrup çalışmalarının daha verimli olabileceğini unutmayın. Mutlaka yoga, pilates ve bunların harmanlanmış hali olan yogalates ile araştırmalarda bulunun. Daima kendinizi geliştirmeyi hedefleyin.

Yogalates eğitimi veren birçok yer bulunuyor. Gerekirse gidin ve bu yerlerle görüşün. Fikir edinin, derslere katılın veya mutlaka izleyin. Denedikten ve fikir edindikten sonra karar vermek çok daha kolay olacaktır.

Eğitimler sırasında daima öğrenmeye açık olun. Eğitmenlerin dediklerini eksiksiz uygulamaya çalışın ve soru sormaktan asla çekinmeyin. Herhangi bir ağrı, çekme ya da çarpıntı durumlarında kesinlikle eğitmenleriniz ile bunu paylaşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir